'E-ticaret,mağaza açmaktan kolay'

Ege İş Kadınları Derneği’nin (EGİKAD), düzenlediği e-ticaret zirvesine katılan Orion Yazılım Kurucusu Utku Bilgin, e-ticaret sitesi kurmanın mağaza açmaktan daha kolay olduğunu belirtti ve ihracat kapılarının e-ticaretle açılacağını söyledi

'E-ticaret,mağaza açmaktan kolay'
12 Haziran 2019 - 15:20

Mehmet Akif Çakmak

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Salonu’nda  ‘İzmir’de E-ticaret Zirvesi 2019’ etkinliği düzenledi. Toplantıda kısa bir konuşma yapan EGİKAD Başkanı Nilhan Antitoros, İzmir’in e-ticarette atak yapması gerektiğini vurguladı. Orion Yazılım Kurucusu Utku Bilgin ise e-ticaret sitesi kurmanın mağaza açmaktan daha kolay olduğunu belirterek, “Sadece Türkiye ile sınırlı kalmayın. Ürününüzün niteliğine göre ihracat yapabilirsiniz” diye konuştu.


“İzmir atak yapmalı”

Toplantının açılış konuşmasını yapan EGİKAD Başkanı Nilhan Antitoros, “Hızlanan teknolojik gelişmelerde artan internet kullanımı ile yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olan e-ticareti gündeme getiriyoruz. E-ticaretin dinamiklerini ve İzmir’deki yerini konuşmak için buradayız. Eskiden kataloglardan baktığımız ürünleri artık internet üzerinden alıyoruz. 2019 yılında global olarak 3,5 trilyon ABD Dolarına erişeceği ön görülen pazarda Çin, ABD, Japonya, Birleşik Krallık ve Almanya ilk 5 sırada yer alıyor. Türkiye’de daha çok İstanbul merkezli firmaların çalıştığını görmekteyiz. Ancak yüzyıllardır ticaretin beşiği olan ve vasfını halen sürdüren İzmir’in bu konuda atak yapması ve hak ettiği konuma gelmesi gerekiyor. Bilişim konusunda iddiası olan İzmir’in e-ticaret konusunda da gerek alt yapı hizmetleri gerekse doğrudan operasyonlarda ivme kazanması gerekmektedir. Bugün ki zirvemiz bu yolda atılan adımdır” diye konuştu.  

“Sıfırdan başlıyorlar”

Orion Yazılım Kurucusu Utku Bilgin ise e-ticaret sitesi kurmak isteyenlere tavsiyelerde bulunarak, “E-ticaret sitelerinin yanında birçok iş ortağına ihtiyaç var. E-ticarette markanızı belirlemelisiniz ve akılda kalıcı olmalı. E-ticaret sitenizi kurduğunuzda dijital reklamları ve sosyal medyayı kullanmalısınız. Öncelikle bir analiz yapmanız gerekiyor. Müşteri sitenize ne zaman girmiş, hangi ürünleri seçmiş, sepete eklemiş bunları analiz etmelisiniz. Yeni başlayanlar için birebir destek çok önemli. Müşterilerimizin yüzde 90’ı ‘biz bu işi bilmiyoruz’ diyor. Sıfırdan başlıyorlar. ‘Nasıl?’ sorusu hep bize soruluyor. Sizi yönlendirebilecek insanlarla çalışmanızı öneriyorum. Bir kişinin ya da bir firmanın yapması mümkün değil. E-ticaret yaparken 10-15 firmayla çalışır konuma geliyorsunuz. İş planınızda size yol gösterecek insanlarla çalışmanız gerekiyor” diye konuştu.


“Davlumbaz bile satılıyor”

“Bazı ürünler internetten satılır mı satılmaz mı diye düşünmeyin” diyen Utku Bilgin, “Davlumbaz, kapı kolu gibi ürünler bile satılıyor. Ürün online satışta karlı mı bunu analiz etmeniz gerekiyor. O iş olmaz, bu sektör olmaz gibi lafları ciddiye almayın. Çok fazla müşterimiz çok değişik iş kollarından ürünler sattı. İnsanlar deniyorlar ve başarıyorlar. Normal bir mağaza açmaktan çok daha kolay” dedi.

E- ticaretle ihracat kapılarının da açılacağının altını çizen Bilgin, “Sadece Türkiye ile sınırlı kalmayın. Ürününüzün niteliğine göre ihracat yapabilirsiniz. E-ticaretle dünyaya açılmanız hiç zor değil. Yabancı ödeme araçlarıyla satış yapmanızı sağlayabiliyoruz. Firmaların tamamı size destek oluyor. Bunları yapamayacağınızı düşünmeyin. Mobil uygulamalarla istediğiniz her şeyi müşteriye gösterebiliyorsunuz. 7/24 insanların elinde tuttuğu bir ekran var. Bildirimlerle müşteriye anında ulaşabilirsiniz” diyerek sözlerini bitirdi.

“Güvenlik önemli”

Pay/TR CEO’su Tarık Tombul da, firma olarak sanal POS cihazları ilgili çalışma yaptıklarını belirterek, “Biz KOBİ’lerin satışlarını tek bir elden satışlarını yapmalarını sağlıyoruz. PAY/TR İzmir ve Ege Bölgesi’nde çok bilinen bir firma. İhracat tarafına yoğunlaşacak şekilde büyümeyi amaçlıyor. Neden İzmir sorusunu soruyorlar. İzmir, batıya açılan anahtar rol oynamış bir şehir. İzmir’in PAY/TR için önemli bir şehir. PAY/TR’yi İzmir’den tüm dünyaya açacağız. İlk hedefimiz Körfez ülkeleri” dedi.  İnternet işlemlerinde güvenliğin büyük önem kaydettiğini kaydeden Tarık Tombul, “Yapay zeka sistemleri var. Örneğin sürekli alışveriş yaptığınız sitelerin dışında bir yerden alışveriş yapılıyorsa sizi sistemimiz hemen uyarıyor” diye konuştu.  


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum