Son dönemde artan ev sahibi ve kiracılar arasında çıkan fiyat anlaşmazlıklarının çözümü için yeni bir adım atıldı. Fahiş fiyat artışlarını ve vergi kaçağını en aza indirmek amacıyla kira kontratları artık E-Devlet üzerinden yapılacak. Uygulanacak bu yeni yönetmelikle devlet, hem uyuşmazlık durumunda kiracıların ve ev sahiplerinin haklarını güvence altına alacak hem de bölge bölge konut fiyatlarını takip ederek, fahiş fiyat artışlarını kontrol altına alabilecek. Uzmanlar bu yeni uygulamanın artan anlaşmazlıkları tamamen ortadan kaldıracak bir uygulama olmasa da, fahiş fiyat artışlarının kontrol atına alınabileceğini belirtti. Kontratların 2024 yılının sonuna kadar resmi olarak dijital ortama aktarılmış olacağını kaydeden uzmanlar, vergilerin daha rahat denetlenebileceğinin de altını çizdi.

rıdvan akgün-1

Bölge bölge fiyat takibi

Kira sözleşmelerinin E-Devlet'e geçerek, E-Kontrat Sistemi altında toplanmasının, devlete vergi kaçağı konusunda yardımcı olacağını ve devletin lehine bir uygulama olduğunu vurgulayan İzmir Emlak Kulübü Başkanı Rıdvan Akgün, sahte kira kontratlarını da ortadan kaldıracağını belirtti. E-Kontrat sisteminin kiracı ve ev sahipleri arasındaki gerçek ilişkileri kanıtlayacağını kaydeden Akgün, “Fahiş kira artışlarını önlemek adına yararlı bir uygulama olacağını düşünüyorum. Henüz sistem tam olarak belirlenmemiş olsa da, bu uygulamayla bölge bölge kira fiyatlarının belirlenmesi söz konusu olduğunda bu hem kiracıların hem de ev sahiplerinin lehine bir durum oluşturur. Ne ev sahibi fahiş bir fiyat talep edebilir, ne de kiracı dairenin değerinin altında kira verebilir. Uygulamayla örneğin, bölgeye ve evin durumuna göre 8 bin TL kira değeri olan bir eve sistem üzerinden 18 bin TL kira yazıldığında sistem bu evin en yüksek değerinin 13 bin TL olduğunu ve bundan yüksek bir fiyat girilemeyeceğini belirtirse, fiyatlar asıl değerinde tutulmak zorunda kalır. Bu da hem ev sahibi hem kiracılar için adil bir fiyat aralığı oluşturabilir” dedi. 

“Ekspertiz değeri baz alınacak”

Satılık evlerin ekspertiz değerlerinden daha yüksek fiyatların yazılmasının uygulamayla engellenebileceğini belirten Akgün, bu sayede vergi kaçırılmasının da önüne geçilebileceğini belirtti. Satılık gayrimenkullerin yaşı ve özelliklerinin kontratta belirtilmesi gerekeceğini söyleyen Akgün, “Satılık konutun yaşı ve özelliklerinin de belirtilmesi gerekeceğinden konutun en yüksek satış fiyatı belirlenecek ve onun üzerinde bir fiyat ile satış yapılamayacak. Bu uygulama ile satışlarda yaşanabilecek dolandırıcılıklar da en aza indirilebilecektir” diye konuştu. 

mesut güleroğlu

“Anlaşmazlıkların önüne geçmez”

E-Kontrat Sistemi ile ev sahibi ile kiracılar arasında oluşan anlaşmazlıklarda kanıt yerine geçen kontratların devlet tarafından görülebilmesinin, arabuluculuk sürecini olumlu etkileyeceğini belirten İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu ise, uygulamayı desteklediklerini belirterek, “Ev sahibi ve kiracılar arasındaki anlaşmazlıkları tümüyle ortadan kaldıracak bir uygulama değil ancak fahiş fiyat artışlarının denetim altına alınabilmesini sağlayabilir” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Dilek Çakır