Reklam
Reklam
Reklam

Dürüst piyangocu, takdir topladı

Karşıyaka’da 10 yıldır milli piyango bayiliği yapan Fuat Şensoy, bir vatandaşın kendisine amorti ikramiyesi tahsil etmek için getirdiği bilete, 20 bin liralık teselli ikramiyesi çıktığını fark etti. Biletin sahibini uyaran Şensoy, dürüstlüğüyle alkış aldı

Dürüst piyangocu, takdir topladı
14 Ocak 2020 - 07:50
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ (ÖZEL HABER)

İzmir’de, Karşıyaka Çarşı içinde 10 yıldır milli piyango bayiliği yapan Fuat Şensoy, önceki gün ilginç bir olay yaşadı. Elinde beş piyango biletiyle, Şensoy’un milli piyango tezgahına gelen bir vatandaş, elindeki biletlere toplam 150 lira ikramiye isabet ettiğini söyleyip, Şensoy’dan kendisine ödeme yapmasını istedi. Biletleri kontrol eden Şensoy, bir tane bilete amorti çıkmadığını o nedenle 130 lira ödeyeceğini söyledi. Şensoy, ikna olmayan vatandaşa bir daha bileti kontrol etmesini söylerken, vatandaş ısrarla kontrol ettiği bilete 80 lira isabet ettiğini ve 20 lira amorti almaları gerektiğini söyledi. Bileti bu kez kendi kontrol eden mili piyango bayi Şensoy, bilete amorti değil, 20 bin liralık teselli ikramiyesi çıktığını fark etti. Duruma şaşıran ve sevinen vatandaş, Şensoy’a 50 lira vermek istese de Şensoy bunu kabul etmedi. Çıkan 20 bin liralık ödülü, biletin sahibinin fark etmesini sağlayan Şensoy, dürüstlüğüyle takdir topladı.

“İsteseydim, vermeyebilirdim”

Yaşadığı durumu anlatan Şensoy, “Biz hanımla birlikte çalışıyorduk. Bir vatandaş ve eşi, beş tane piyango biletiyle yanımıza geldi. Bu biletlere 130 lira ödememiz gerekirken, onlar 150 lira istedi. Dedik bir tane bilete 20 lira yok. Bir daha kontrol etmelerini söyledim. Karısıyla birlikte iki defa telefondan kontrol ettiler, bu bilete 80 lira ikramiye var dediler. 80 bin lirayı, 80 lira okumuşlar. Sonra bu kez ben kontrol ettim, baktım 80 bin lira çıkmış. Biletlerine teselli ikramiyesi olduğunu söyledim. Siz bana 20 lira verin ben size 20 bin lira vereceğim dedim. Sonra eşime 50 lira vermek istemişler, kabul etmedik. Ben isteseydim, dürüst olmasaydım o paranın üzerine yatardım. Çünkü onlar bilete teselli ikramiyesi vurduğunu fark etmemişlerdi” dedi.

“Güven azaldı, işler düştü”

Bu yıl istedikleri işleri yapamadıklarını belirten Şensoy, “Vatandaşlar, piyango paraları hükümete gidecek diye, hiç bilet almadılar. Kimse bilet satamayınca, iş kapasitemiz de düştü. Para kazanmamız da zayıfladı. Paraların hükümete kalacağı endişesiyle, milli piyangoya olan güven azaldı. O nedenle bu yıl istediğimiz ciroları yapamadık” diye konuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test