Dünya mirası sizi çağırıyor

Yazın gelmesi ile tatil planları da yapılmaya başlandı. Yanı başımızda yer alan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Ege'nin incileri Hieropolis-Pamukkale, Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı, Efes ve Afrodisias ziyaretçilerini bekliyor

Dünya mirası sizi çağırıyor

Yazın gelmesi ile tatil planları da yapılmaya başlandı. Yanı başımızda yer alan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Ege'nin incileri Hieropolis-Pamukkale, Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı, Efes ve Afrodisias ziyaretçilerini bekliyor

Dünya mirası sizi çağırıyor
07 Haziran 2019 - 11:14

Mehmet Akif Çakmak

Birleşmiş Milletler (BM), Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı'nın (UNESCO), Dünya Mirası Listesi'nde Türkiye'nin tarihi ve coğrafi öneme sahip varlıklarının sayısı giderek artıyor. Göbeklitepe'nin de daimi listeye eklenmesiyle UNESCO'nun Türkiye toprakları içerisinde kültür mirası listesine aldığı kültürel ve doğal varlık sayısı 18'e yükselmişti.

Türkiye'nin kültür mirası listesinde Ege Bölgesi ve İzmir de önemli bir yer tutuyor. Hieropolis-Pamukkale (Denizli), Xanthos-Letoon (Antalya-Muğla), Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı (İzmir), Efes (İzmir) ve Afrodisias (Aydın) Ege Bölgesi'ndeki kültürel miras alanları olarak biliniyor. Türkiye turizminde de önemli yer tutan, Ege'nin dünyaya sunduğu dünya mirası alanları ziyaretçilerini bekliyor.

Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı-İzmir (2014): Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı Dönemlerine ait katmanları içerisinde barındıran Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı, Pergamon (çok katmanlı kent), Kibele Kutsal Alanı,İlyas Tepe,Yığma Tepe, İkili, Tavşan Tepe, X Tepe, A Tepe ve Maltepe Tümülüsleri olmak üzere 9 bileşenden oluşuyor. Yıllar içerisinde eğitim, kültür ve sağlık merkezi olarak dünyaya hizmet eden bölge, Osmanlı dönemi mimarisine ait pek çok cami, han, hamam ve ticari merkez ile de önemini günümüze kadar korumuş durumda.


Efes Dünya Miras Alanı (2015):
 Dünya Miras Listesine alınan “Efes” Dünya Miras alanı; Çukuriçi Höyük,Ayasuluk Tepesi (Selçuk Kalesi, St. John Bazilikası, İsa Bey Hamamı, İsa Bey Camii, Artemision), Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi  olmak üzere dört bileşenden oluşuyor.Antik dönemin en önemli merkezlerinden biri olan Efes, tarih öncesi dönemden başlayarak Helenistik, Roma, Doğu Roma, Beylikler ve Osmanlı dönemleri boyunca yaklaşık 9000 yıl kesintisiz yerleşim görmüş ve tarihinin tüm aşamalarında çok önemli bir liman kenti, kültürel ve ticari merkez olmuştur. Günümüzde Hristiyanlar tarafından hac mekanı olarak kabul edilen Meryem Ana Evi ve Beylikler döneminde inşa edilen İslam yapıları ile Efes aynı zamanda dini tarih açısından da bugün hala ayakta olan benzersiz bir birikim sunuyor.

Afrodisias - Aydın (2017): UNESCO Türkiye'nin sitesinde, Aphrodisias Antik Kenti'nin "Yunan-Roma dönemi mimari ve kent özelliklerini çok iyi yansıtan bir yerleşim yeri" olduğu belirtiliyor.Kentteki Afrodit Tapınağı milattan önce 3'üncü yüzyıla, kentin kendisi ise bir yüzyıl sonraya dayanıyor.Bölge, Afrodisias Arkeolojik Kenti ve kentin kuzeyindeki mermer ocaklarından oluşuyor. Zenginliği ise mermer ocaklarından geliyor.


Pamukkale, Hierapolis Denizli (1988): 
Hem kültürel, hem doğal miras olarak listeye alınan Hierapolis, Çaldağı’nın güney eteklerinden gelen kalsiyum oksit içeren suların oluşturduğu görkemli beyaz travertenleri ve geç Helenistik ve erken Hıristiyanlık dönemlerine ait kalıntılar içeren Hierapolis arkeolojik kenti mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. 

Geçici listede İzmir

Dünya Mirası Geçici Listesinde, ülkemizin 1 doğal, 57 kültürel ve 2 karma (kültürel/doğal) olmak üzere toplam 60 adet varlığı bulunuyor. Bunlardan ikisi ise İzmir'de yer alıyor. Geçici Listede yer alan Birgi Tarihi Kenti (2012) ile Foça ve Çandarlı Kalelerinin (2013) ise kalıcı listeye alınması yönünde çalışmalar devam ediyor. İzmir'de UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girebilecek değerde önemli tarihi ve kültürel pek çok varlık bulunuyor. İlk etapta Tire Kentsel Alanı ve Agora Örenyeri’nin listeye alınması için çalışmalar yapılıyor.   

YORUMLAR

  • 0 Yorum