Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Uysal Altundağ, Manisa’da yeni kurulan Manisa ve Vestel Şubelerinin hizmet binalarının açılışı ve Manisa Şubeleri Genişletilmiş Temsilciler Meclisi Toplantısına katılmak üzere hafta başında Manisa’ya geldi. Manisa programı kapsamında ilk olarak Manisa Şubesinin hizmet binasının açılışına katılan Altundağ, daha sonra Vestel Şubesinin hizmet binasının açılışına katıldı. Genel Başkan Altundağ, örgütlenme sürecini başarıyla tamamlayan Vestel fabrikasını ziyaret ederek işçilerle ve yöneticilerle de bir araya geldi. 

Whatsapp Image 2024 06 28 At 16.20.34-1

30 Ocak’ta toplu iş sözleşmesi imzalanmıştı

Vestel emekçilerine seslenen Altundağ, “Biz artık Vestel’de yetkili bir sendikayız. O yetkiyle birlikte 30 Ocak 2024 tarihinde Vestel’de toplu iş sözleşmesi imzaladık. Çok önemli bir adım attık. Bu ilk sözleşmemizde bugüne kadar olmayan birçok kazanım elde ettik. Sözleşmenin imzalanmasının Vestel’deki üyelerimiz arasında sevinçle karşılandığını biliyorum. Bundan da büyük bir mutluluk duyuyorum. Bundan sonra artık yeni bir sürecin başlangıcındayız. Şimdi artık yetkili sendika olmanın ötesine geçerek Vestel emekçileri başta olmak üzere yeni örgütlendiğimiz tüm işyerlerinde çalışan kardeşlerimizle etle tırnak gibi ayrılmaz bir bütünün parçaları haline gelmenin zamanıdır. Kaynaşmanın, birleşmenin zamanıdır” dedi.

Çakmak: Hem işveren hem işçiler kazandı

Ziyarette Genel Başkan Uysal Altundağ’a eşlik eden Türk-İş İzmir 3. Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak, dünya markası Vestel işçilerinin sendikalı olmasının önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “Örgütlü yapı her zaman güçlü yapıdır. İşçilerin toplu iş sözleşmesi yapıldı. Dünya markası Vestel işçisi sendikalı olmuş oldu. Mücadelenin sonucunda kazanan işçi oldu, kazanan işveren oldu. Çünkü akıllı işverenler sendikalarla çalışır. Bugün dünya markası bir firmanın sendikasız çalışması doğru bir şey değildi. Sendikalaşma tamamlayıcı oldu. Bu durum hem işveren için hem de işçi için çok iyi oldu. Sendikalı işçi kaliteli işçi, verimli işçidir. Her iki tarafı da tebrik ediyorum ve hayırlı olmasını diliyorum.”

Muhabir: Doğukan Fikri Fidan