Suç ve Ceza – Fyodor Dostoyevski

Rus edebiyatının en önemli roman yazarlarından biri hiç kuşkusuz Dostoyevski’dir. Yazdığı hemen her kitap da sadece ülkesinde değil, dünya çapında üne kavuşmuştur. 

Sefiller – Victor Hugo

Fransız yazar Victor Hugo romantik akımın temsilcilerindendir. Dünya klasikleri listesi içinde popüler olan Sefiller kitabı, ilk olarak 1862 yılında basıldı. Kitap öyle başarılı bir dille yazılmış ki okurken kahramanları dibinizde hissedebilirsiniz. 

Talas’da 'Çanakkale’den Cumhuriyet’e 100. yıl sergisi' Talas’da 'Çanakkale’den Cumhuriyet’e 100. yıl sergisi'

Anna Karenina – Lev Tolstoy

Rus yazar Tolstoy tarafından kaleme alınan  Anna Karenina, 1877 yılında basıldı. dünya klasikleri listesinde popüler olan bu roman; kurgu, üslup ve akıcılık açısından şaheser niteliğinde olarak görülüyor. Kitap bir aşk hikayesini anlatıyor. Olayın kahramanlarına karşı hissettiğiniz duygular sürekli değişiyor. Oldukça kalın olmasına rağmen, kitabın nasıl bittiğini dahi anlamadan sona geliyorsunuz.

Vadideki Zambak – Honoré de Balzac

MEB’in 100 Temel Eser listesinde yer alan Vadideki Zambak, o dönemin koşullarını bire bir yaşayacağınız harika bir klasik. Başarılı betimlemeleriyle ünlü olan Honoré de Balzac’ın, 1835 yılında yazdığı Vadideki Zambak, zor bir çocukluk geçiren Felix‘in büyük bir tutkuyla bağlı olduğu aşkını anlatıyor. Kitap başlarda süslü anlatımıyla okuyucuyu yorabilir fakat sonlara doğru sürükleyiciliğinin arttığına emin olabilirsiniz.

Gazap Üzümleri – John Steinbeck

Pulitzer Ödülü‘ne layık görülen Gazap Üzümleri, İngiliz yazar John Steinbeck tarafından 1939 yılında yazılan dünya klasikleri listesi içinde popüler bir kitap. Bu roman konu olarak, Amerika’da yaşanan ekonomik buhranı ve kriz dönemlerini anlatıyor. Kitapta, açlıkla mücadele eden evlerini terk etmelerine rağmen ayakta kalma savaşı yaşayan bir ailenin dramı anlatılıyor. Filmi de yapılmış olan kitabın son derece sürükleyici ve anlaşılır bir dili var. Üstelik yüreğinizin en derin yerlerine dokunacak kadar etkileyici şekilde kaleme alınmış bir roman.

Notre Dame'ın Kamburu – Victor Hugo

Aşk ve Gurur – Jane Austen

İlahi Komedya – Dante Alighieri

Romeo ve Juliet – William Shakespeare

Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang Von Goethe

Babalar ve Oğullar – Ivan Turgenyev

Ana – Maksim Gorki

Madame Bovary – Gustave Flaubert

İki Şehrin Hikayesi – Charles Dickens

Yeraltından Notlar – Fyodor Dostoyevski

Savaş ve Barış – Lev Tolstoy

Uğultulu Tepeler – Emily Brontë

Ölü Canlar – Nikolay Vasilyeviç Gogol

Kırmızı ve Siyah – Stendhal

Üç Silahşörler – Alexandre Dumas

Yüzyıllık Yalnızlık –  Gabriel García Márquez

Kendine Ait Bir Oda – Virginia Woolf

Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Yabancı – Albert Camus

Büyük Umutlar – Charles Dickens

Kaynak: Haber Merkezi