Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mine Önal, elektronik sigaraların bireyler üzerindeki zararlı etkileri hakkında uyarılarda bulundu. Dr. Önal, elektronik sigaraların nikotin sağlayan ve çeşitli kimyasalları buharlaştıran ürünler olduğunu belirtti. Bu ürünlerin içeriğinde genellikle nikotin-benzoik asit karışımı, diğer kimyasallar ve tatlandırıcılar bulunduğunu ifade eden Dr. Önal, ayrıca metal alaşımların da solunan buhara karıştığını ekledi. Elektronik sigaraların zararsız olduğu inancının yanlış olduğunu belirten Dr. Önal, özellikle çocuklar ve genç erişkinler arasında kullanımının arttığını vurguladı.

Elektronik sigaranın kısa vadeli etkilerinin ciddi solunum yolu sorunlarına yol açtığının gösterildiğini söyleyen Dr. Önal, 2019'da yapılan bir araştırmada bu tür ürünleri kullanan kişilerde ani başlangıçlı solunum problemlerinin tanımlandığını aktardı. Dr. Önal, elektronik sigaranın hastalıklara neden olduğunu belirterek EVALI (Elektronik Sigara veya Buharlaştırıcı Ürün Kullanımına Bağlı Akciğer Yaralanması) olarak bilinen akciğer hasarına dikkat çekti. Bu hastalığın belirtilerinin nefes darlığı, göğüs ağrısı, öksürük, yorgunluk ve ateş olduğunu söyledi.

Elektronik Sigara Mi Daha Zararli Sigara Mi Kisirliga Neden Olabilir

Dr. Önal, elektronik sigaranın içinde bulunan maddelerin zararlı etkilerinden bahsederek, bu maddelerin kanserojen olabileceğini ve solunum yollarında daralmaya yol açabileceğini ifade etti. Elektronik sigaranın kalp krizi, inme ve metabolik bozukluk riskini artırabileceğini belirten Dr. Önal, sigara içilmeyen ortamlarda dahi nikotin maruziyetinin mümkün olduğunu dile getirdi.

Elektronik sigaranın sigara bırakma yöntemi olarak etkili olmadığını ve nikotin bağımlılığını artırabileceğini söyleyen Dr. Önal, bu tür ürünlerin gençler arasında sigaraya başlama oranlarını artırabileceğine dikkat çekti.

Muhabir: DOĞUKAN FİKRİ FİDAN