Dr. Öğretim Üyesi Zeynep Güler, Düzce Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nden bir proje geliştirdi ve bu proje, Avrupa Birliği Sanatsal Üretim Fonu'ndan hibe almaya hak kazandı.

'Orada' simli proje önemi

Zeynep Güler'in yönettiği "Orada" isimli proje, bitkilerle kurduğumuz ilişkilere odaklanıyor. Evlerimizin içindeki doğayla dışarıdaki doğa arasındaki ilişkiyi mercek altına alarak #urbanjungle etiketiyle sosyal medyada paylaşılan doğa görüntülerinin, insanlar arasındaki etkileşimi nasıl şekillendirdiğini inceliyor. Pandemi sonrası artan ev bitkileri yetiştirme eğiliminin, farklı coğrafyalardan getirilen bitkilerle duvarlar arasında nasıl bir etkileşim yarattığı ve gerçek doğayla duvarların ötesinde nasıl bir bağ kurulabileceği üzerine yoğunlaşıyor. Bu keşif sürecinde Düzce’nin bitki örtüsü ayrı bir önem taşıyor.

Proje kapsamında planlanan sergi öncelikle Düzce’de, ardından Ankara ve İstanbul’da sergilenecek. Sergi takip eden aylarda ilgili şehirlerde proje odaklı sanatçı konuşmaları düzenlenecek ve ayrıca Düzce’de fotoğraf üzerine bir atölye ile Düzce’nin endemik bitkileri ve kültür tarihi üzerine iki seminer gerçekleştirilecek.

Kaynak: İHA