İstanbul serbest piyasada, dolar ve Euro güne artışla başladı. Dolar, 32,3650 liradan, Euro ise 34,8420 liradan işlem görüyor. Serbest piyasada dolar, 32,3630 liradan alınıp 32,3650 liradan satılırken, Euro 34,8400 liradan alınıp 34,8420 liradan satılıyor. Dün, doların satış fiyatı 32,3960 lira, Euro'nun satış fiyatı ise 34,7870 lira olmuştu.

Küresel Piyasalar FED Öncesi Temkinli

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarın alacağı para politikası kararları ve ABD’de açıklanacak enflasyon verileri öncesinde temkinli bir seyir izleniyor. Dünya genelinde önemli merkez bankalarının enflasyonla mücadelede sona geldiğine yönelik beklentiler artmaya devam ederken, ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin ülke ekonomisine ilişkin karışık sinyaller vermesi fiyatlamaları zorlaştırıyor.

Yarın ABD’de açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve perşembe günkü Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerinin de Fed’in gelecekteki para politikasına ilişkin sinyal verebileceğini kaydeden analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed’in eylülde ilk faiz indirimine gitme ihtimalinin yüzde 55, kasımda ise yüzde 83 seviyesinde bulunduğunu bildirdi.

Avrupa Borsaları Negatif Seyrediyor

Avrupa borsalarında dün negatif bir seyir hakim oldu. Bu durum, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde aşırı sağcı partilerin performansını artırması ve Fransa'da parlamentonun feshedilmesi gibi gelişmelerden kaynaklandı.

Asya Pay Piyasalarında Karışık Seyir

Asya pay piyasalarında da karışık bir seyir öne çıkarken, bölgede "Dragon Boat" Festivali tatilindeki düşük talep turizm firmalarının hisse fiyatını baskılıyor. Yükseliş eğilimini üst üste üçüncü işlem gününe taşıyan dolar/yen paritesi, şu dakikalarda önceki kapanışının yüzde 0,2 üzerinde 157,29 seviyesinden işlem görüyor.

Bugün Takip Edilecek Veriler

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, nisan ayı perakende satışlar

Küresel ve yerel piyasalardaki gelişmeler yatırımcılar tarafından yakından izlenmeye devam edecek.

Kaynak: AA