Diyarbakır’da araç içi termometreler 45 dereceyi gösterdiği bugünlerde, Merkez Sur ilçesindeki tarihi mekanlar normalde yoğun bir ziyaretçi akınına uğrarken, artan hava sıcaklıkları nedeniyle sokaklar sessizliğe büründü.

Kent genelinde bazı vatandaşlar serin yerlerde kendilerini sıcak havadan korurken, diğerleri evlerinde kalarak dışarı çıkmaktan kaçınıyor. Sıcaktan bunalan çocuklar ise Sur ilçesindeki tarihi Anzele Suyu’na girerek tehlikeye aldırış etmeden serinlemeye çalışıyor.

Bursa’dan ailesiyle birlikte Diyarbakır’ı gezmeye gelen Suphi Önal, kavurucu sıcaklara rağmen tarihi mekanları görmeyi tercih ettiklerini belirtti.

“Bursa’dan geliyorum, emekliyim. Diyarbakır’a ilk kez geliyorum. Annem ve babam Hazar Gölü’nde yaşıyorlar, onları ziyaret etmek için geldim. Sonrasında Diyarbakır’ı da görmek istedim. Hava çok sıcak ama bu şehir gezmek için çok güzel bir yer. Sıcaklık engel değil. Serin hava olsa da sıcak hava olsa da Diyarbakır gezilmeye değer bir şehir. Bursa’nın sıcaklığı insanı bunaltıyor, burası ondan daha sıcak.”

Arkadaşlarıyla serinlemek için tarihi Anzele Suyu’na giren Muhammed Okçu ise şunları söyledi:

“Serinlemek için buraya geldik ve herkes buraya geliyor. Anzele’nin suyu çok soğuk ve güzel. Diyarbakır’da hava çok sıcak. Biz de serinlemek istediğimizde Anzele’ye geliyoruz.”

Kaynak: İHA