Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve kafilesi 10 günde kaç ülke gezdi? sorusu sık sık aratılıyor. Cevabını öğrenenler gözlerine inanamıyor. İlgi çeken bu haberin detayları haberimizde yer alıyor. Okumaya devam edin...

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın 10 günde gezdiği ülkeler 

12 Nisan’da başlayan dönemde ilk durak İtalya oldu. Dış İlişkiler Genel Müdürü Mahmut Özdemir ve Rehberlik ve Teftiş Başkanı Hasan Güçlü ile birlikte gerçekleşen ziyarette, Erbaş'ın İtalya Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) genel kuruluna katıldığı kaydedildi. Ayrıca, Diyanet Vakfı’nın genel kurulu vesilesiyle Papa Fransuva ile bir görüşme gerçekleştirdiği biliniyor.

Erbaş'ın 16 Nisan’a kadar İtalya’da kaldıktan sonra 22 Nisan'da Irak’a geçtiği belirtiliyor. Heyette Dış İlişkiler Daire Başkanı, özel kalem ve koruma ekibi bulunuyordu. Irak ziyaretinde, Başkan Erbaş'ın Irak Şii Vakfı Divanı Başkanı Haydar Hasan Şimmari ile bir araya gelerek vakfın faaliyetlerini dinlediği ifade ediliyor.

Son durağında ise Suudi Arabistan’a giden Erbaş, Riyad’da düzenlenen ve 50’den fazla Müslüman ülkeden ilim insanlarının katıldığı bir toplantıya iştirak etti. Bu ziyaretlerin Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinden karşılandığı ve heyetteki her bir isme döviz cinsinden günlük harcırah verildiği belirtiliyor.

Ali Erbaş kimdir?

Türkiye'nin dini lideri Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın hayatı ve kariyeri, ilgi çekici detaylarla dolu. Kökeni Sakarya İmam-Hatip Lisesi'ne dayanan Erbaş, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun olduktan sonra akademik yolculuğuna başladı. Doktora çalışmalarında dinler tarihini ve İslam'ı ele aldı. Akademideki yükselişi, doçentlik ve profesörlük unvanlarıyla taçlandı. Sakarya Üniversitesi'nde dekanlık görevleri üstlenirken, aynı zamanda Fetullahçı Terör Örgütü ile bağlantılı olduğu iddia edilen kurumlarda aktif rol aldığı belirtiliyor. 2011'de Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne atanmasıyla birlikte kariyerinde yeni bir dönem başladı. Ancak, atanmasının ardından aldığı bazı kararlar ve yaptığı açıklamalarla eleştirilere maruz kaldı. Özellikle, Ayasofya'nın ibadete açılmasının ardından yaptığı hutbede Mustafa Kemal Atatürk'e yönelik sözleri ve eşcinselliği lanetleyen ifadeleri tartışmalara neden oldu. Ali Erbaş'ın kariyeri ve söylemleri, kamuoyunun dikkatini çekmeye devam ediyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ