Dijital yayın platformu Disney Plus, Türkiye'de yerli içerik üretimine yeniden başlamaya hazırlanıyor. Bu hamle, platformun CEO'su Bob Iger'ın geçtiğimiz Mayıs ayında Disney Plus'ın kâra geçtiğini açıklamasının ardından gündeme geldi.

Türkiye'de Yeniden Yatırım

Gazeteci Birsen Altuntaş'ın haberine göre, Disney Türkiye yöneticileri Cenk Soner, Mehmet İçağasıoğlu, Türkan Yurdam, Gülçin Çelik ve Naz Yiğit, Türkiye'nin önde gelen dizi ve film yapımcılarıyla yeniden bir araya gelmeye başladı. Henüz net bir tarih belirlenmemiş olsa da, 2025 itibariyle Disney Plus Türkiye'nin yeniden yatırımlara başlayacağı öngörülüyor.

Kulislerden sızan bilgilere göre, reklamlı model ve reklam işbirlikleri sayesinde finansal getiri sağlanacak ve bu şekilde yerli prodüksiyonların da önü açılacak. İçerik ekibi tarafında Türkan Yurdam, Gülçin Çelik ve Naz Yiğit’in görev alacağı belirtiliyor. Yönetim, uzun yıllardır beraber çalışan iki yol arkadaşı Disney Genel Müdürü Cenk Soner ve Genel Müdür Yardımcısı Mehmet İçağasıoğlu’na emanet olacak.

Kaliteli İçeriğe Odaklanma

Disney Plus'ın yeni stratejisi kapsamında kaliteli içeriğe büyük önem verileceği öğrenildi. Platform, en iyi performans gösterilen kurgu drama, komedi ve romantik komedi gibi türlerde etkileyici dizi ve film alımına özen gösterecek. Bu strateji, reklam modelini destekleyecek içeriklerle de pekiştirilecek.

Disney Plus, 14 Haziran 2022’de Türkiye pazarına girmiş ve kısa sürede "Recep İvedik 7", "Bursa Bülbülü", "Yılbaşı Gecesi" ve "Özür Dilerim" gibi yapımlarla büyük bir üye kitlesine ulaşmıştı. Ancak, dünya çapında alınan finansal kararlar nedeniyle yerli içerikler platformdan kaldırılmış ve bu ülkelerde yerli içerik alımı durdurulmuştu. Bu süreçte 5 binin üzerinde yerli içerik platformdan kaldırılmış ve 3,5 milyar dolar zarar durdurulmuştu.

Yerli içeriklerin kaldırılmasının Türkiye’ye has bir karar olmadığı, global olarak uygulanan yeni bir içerik stratejisi olduğu açıklanmıştı. Ancak, kâra geçişin ardından Türkiye ve diğer ülkelerde yerli içeriklerin yeniden platformda yer alacağı bir dönemin başlaması bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi