Türkiye'nin Avrupa Futbol Şampiyonası'ndaki performansı, milli futbolcumuz Merih Demiral'in sevinciyle gölgelenmiş durumda. EURO 2024'te Türkiye-Avusturya maçında attığı gol sonrası yaptığı "Bozkurt" işareti, UEFA tarafından soruşturma sebebiyle gündemde. Ancak Dışişleri Bakanlığı, bu tepkiyi kabul edilemez buldu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"2024 Avrupa Futbol Şampiyonası kapsamında A Milli Futbol Takımımız ile Avusturya A Milli Futbol Takımı arasında dün (2 Temmuz) oynanan futbol maçının ardından UEFA tarafından milli futbolcumuz Merih Demiral hakkında disiplin soruşturması açılması kabul edilemez.

Diğer taraftan, Alman Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının Eylül 2023’te yayımladığı raporda, her bozkurt işareti yapanın aşırı sağcı olarak nitelendirilemeyeceği vurgulanmışken ve “bozkurt” işareti Almanya’da yasaklı bir simge değilken, Sayın Demiral’a Alman makamları tarafından gösterilen tepkilerin bizatihi kendisinin yabancı düşmanlığı içerdiği değerlendirilmektedir.

Bir spor müsabakasındaki sevinç kutlaması sırasında, tarihi ve kültürel bir sembolün, hiç kimseyi hedef almayan biçimde kullanılmasına yönelik siyasi amaçlı tepkileri kınıyoruz."

Disisleri Bakanligindan Merih Demiral Aciklamasi 1

Kaynak: Haber Merkezi