İstanbul merkezli 6 ilde gerçekleştirilen operasyonların ardından, Dilan Polat ile eşi Engin Polat'ın da aralarında bulunduğu 24 şüpheli gözaltına alınmıştı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianame, Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne sunulmuştu. Ancak mahkeme, davanın ağır ceza mahkemesinde görülmesi gerektiğine karar vererek dosyayı Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade etti.

Operasyonlar sırasında, Polat çiftinin şirketlerinde yapılan aramalarda dijital materyaller ve defterlere el konulmuş, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından yapılan ön incelemede ise şüpheliler arasında yer alan aile bireylerine ait şirketler arasında sahte fatura düzenlenerek yaklaşık 200 milyon lira para girişi yapıldığı tespit edilmişti.

Soruşturma, Dilan ve Engin Polat'ın yönettiği şirketler arasında yapılan paravan ticaretin yanı sıra, gayrimenkul ve çok sayıda aracın alım-satım işlemlerini de kapsıyordu. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, operasyon kapsamında şüphelilerin kimliklerini belirleyerek eşzamanlı baskınlar düzenlemişti.

İddianameye göre, şüpheliler "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama", "yasa dışı bahis", "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" ve "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak" suçlamalarıyla yargılanacak. Başsavcılık, iddianamenin ağır ceza mahkemesinde görülmesi talebinde bulunmuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ