Kardiyoloji Uzmanı Dr. Halil Ekren, 17 Mayıs Hipertansiyon Günü vesilesiyle konuşmasında, "Kan basıncı yüksekliği yaşla birlikte artmakta olup, çocuklar ve gençler de dahil olmak üzere toplumun her kesiminde görülebilen bir sağlık sorunu haline gelmektedir. Bu nedenle, 3 yaşından itibaren her bireyin düzenli kan basıncı kontrolü yaptırması son derece önemlidir" ifadelerini kullandı.

Uzman Dr. Ekren, hipertansiyonun önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurgulayarak şunları belirtti: "Dünya Hipertansiyon Günü, hipertansiyona bağlı olarak önlenebilen inme, kalp krizi, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi hastalıklara dikkat çekmeyi, hastaları bilgilendirmeyi, tanı ve tedavi konularında farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Her yıl 17 Mayıs'ta kutlanan bu gün, kan basıncı yüksekliğinin sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır."

HASTALIĞI TETİKLEYEN ETMENLERDEN UZAK DURULMALI!

Kan basıncı yüksekliğinin, kan damarlarında normalden yüksek bir basınç olması durumunu işaret ettiğini belirten Uzman Dr. Ekren, bu durumun genetik faktörler, diyabet, sigara ve alkol tüketimi, stres gibi etkenlerle ilişkili olduğunu dile getirdi. Hipertansiyonun sık görülen kronik hastalıklardan biri olduğunu ve yaşla birlikte artan bir halk sağlığı problemi olduğunu söyleyen Dr. Ekren, hastaların genellikle baş ağrısı, ense ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı gibi şikayetlerle başvurduğunu ve bu durumların poliklinik ortamlarında tanı ve tedavisinin yapılabildiğini ekledi.

TUZ AZALTILARAK HİPERTANSİYON ENGELLENEBİLİR

Dr. Ekren, hipertansiyonun engellenmesi için tuz tüketiminin azaltılması, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinilmesi, fiziksel aktivitenin artırılması, gerekli durumlarda ilaç kullanımı ve alkol-sigara tüketiminin sınırlandırılmasının önemine vurgu yaparak, "Tüm toplumu düzenli kan basıncı kontrolü yaptırmaya çağırıyor, periyodik olarak kan basınçlarını ölçtürmeyi tavsiye ediyoruz" dedi.

Muhabir: CANAN KAYA