Tatilseverlerin gözdesi olan Dikili, sahip olduğu doğal güzellikleriyle adeta bir cennet köşesi. Ancak, ziyaretçilerin en çok merak ettiği sorulardan biri, "Dikili'de gidilecek en iyi plajlar hangileri?" İşte bu merakı gidermek için hazırladığımız listeyle, tatil planlarınızı daha da keyifli hale getireceksiniz!

Dikili'de gidilecek en iyi 5 plaj...

Dikili Mavi Bayrak Halk Plajı

Dikili Halk Plajı

Yaz mevsiminde, uzun kumsalıyla İzmir, hem yerli hem de yabancı turistlerin gözdesi haline geliyor. Ülkemizin önemli turizm destinasyonlarından biri olan bu güzel şehrin ilçeleri, kendine özgü güzelliklere sahip. İzmir’in incilerinden biri olan Dikili, her mevsim ayrı bir çekiciliğe sahip olmakla birlikte, yaz aylarında ise tam anlamıyla başka bir dünyaya dönüşüyor. Temizlik ve güzellik bakımından muazzam deniziyle insanları kendine hayran bırakıyor.

Dikili'de birçok plaj bulunmakta ve neredeyse hepsi mavi bayraklıdır. Ancak en çok ziyaret edilen yer, Dikili Halk Plajı olarak bilinir. Plajın sınırlarındaki deniz ise kelimenin tam anlamıyla tarif edilemez; görmek şart! Berrak suyuyla meşhur olan denizde, mavinin farklı tonlarını görmek mümkün. Üstelik plaj, incecik beyaz kuma sahip. Plajdaki işletmelerde yeme içme imkanlarını da göz ardı etmemek gerekir.

Dikili Halk Plajı ücretli mi?

Dikili Belediyesi tarafından bakımı ve temizliği yapılan bu plaja giriş ücretsizdir, ancak şemsiye ve şezlong isterseniz bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Dikili Halk Plajı nerede?

Dikili merkezinde bulunan Dikili Halk Plajı, yaklaşık olarak 5 kilometre uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde oldukça büyük bir plajdır.

Killik Koyu Halk Plajı

Killik Koyu Halk Plajı

Ege’nin incisi İzmir’in Dikili ilçesine bağlı bir koy olan Bademli Killik Koyu, onu ziyarete gelen kişiler tarafından “Türkiye’nin Maldivleri” olarak adlandırılmıştır. Ege Denizi kıyılarında yer alan koy, Dikili Plajları ve Koyları arasında oldukça rağbet gören bir yer. Plaj zeytinlikler içerisinde ve temiz turkuaz renkli deniz suyuyla insanları büyülüyor.

Tatil destinasyonunuzda Bademli bulunuyorsa, içerisinde bulunan birçok koyun Türkiye’nin popülaritesi yüksek plajlarını açık ara farkla geride bıraktığını bilmeniz gerekmektedir. Bademli Killik Koyu dışında Kalem Adası, Hayıtlı Koyu gibi sakin ve turkuaz renkli deniz suyunun rengiyle etkileyen başka koylar da bulunmaktadır.

Killik Koyu Halk Plajı nerede?

Bademli merkezine 1 kilometre, Dikili ilçe merkezineyse 7 kilometre uzaklıkta olan plaj el değmemiş yerler arasında yer almaktadır. Bademli Köyü içinden devam ettiğinizde ulaşım sağlayabileceğiniz koy, bulunduğu bölgedeki en büyük koy olarak da biliniyor.

Killik Koyu Halk Plajı ücretli mi?

Girişi ücretsiz olan bu plaj için şemsiye ve şezlong kiralayabileceğiniz plajın çevresinde bulunan market, kafe ya da büfelerden alışveriş yapmanız da mümkündür. Bu koy huzuru ve sakinliğinden dolayı daha çok kafa dinlemeye gelenler tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda kişi sayısının günübirlikçiler tarafından arttırıldığı, bölgedeki en çok bilinen koy niteliğindedir.
Denizköy Plajı

Denizköy Plajı

Dikili'nin plajları arasında bulunan Denizköy Plajı, sunduğu olanaklarla diğerlerinden bir adım önde. Burada, kısıtlı da olsa bazı tesisler mevcut.

Deniz son derece berrak. Derinleşme hızlı değil ve plajın kumu çok hoş. Yüzme bilmeyenler ve aileler için ideal bir tercih. Ücretsiz halk plajı da var ancak işletmeler plaj alanını oldukça daraltmış durumda. Halk plajında duş ve kabin gibi olanaklar bulunmuyor, isterseniz işletmelerin imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Ülkemizde tatil bölgelerinin ve tesislerinin hızla yayılmasıyla birlikte, Denizköy Plajı bu yapılaşmaya direniyor, güzelliğiyle ön plana çıkıyor. Ancak bu direnişin ne kadar süreceği belirsiz. Ne doğa ne de tertemiz deniz, insan açlığının önünde direnç gösterebiliyor. Denizköy Plajı'na ulaşım biraz zor. Araç park etmek de problemli olabiliyor. Dikkatli olun ve dar sokaklara girmemeye çalışın.

Denizköy Plajı nerede?

Denizköy, Bademli ile Çandarlı arasında bulunan bir tatil beldesi.

Denizköy Plajı  ücretli mi?

Plajda özel işletmelerin yanı sıra, halka açık ve ücretsiz geniş bir alan da bulunuyor. İzmir'in muhteşem koylarından birinde kurulan Denizköy, kamp yapmayı sevenlerin de ilgisini çekiyor.

Çandarlı Plajı

Çandarlı Plajı

Dikili, İzmir'in en gözde turistik ilçelerinden biri olarak öne çıkıyor ve sahip olduğu birbirinden güzel koylar ve plajlarla ünlü. Yaklaşık 100 kilometrelik bir mesafede bulunması, hafta sonları genellikle İzmirlilerin ve birçok yerli ile yabancı turistin tercih ettiği bir destinasyon haline gelmesini sağlıyor. Özellikle muhteşem denizi ve kumsallarıyla tanınan Çandarlı Halk Plajı, adından da anlaşılacağı gibi Çandarlı mahallesinde konumlanıyor.

Çandarlı Plajı nerede?

İzmir merkezine 96 kilometre uzaklıkta olan Dikili'ye ulaşmak ise sadece 19 kilometrelik bir yolculukla mümkün.

Çandarlı Plajı suyu derin mi?

Çandarlı Halk Plajı'nın denizi oldukça sığ ve özellikle yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için son derece uygun bir seçenek sunuyor. . Derinleşmeyen suları ve iri taneli kum plajıyla ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatıyor.

Çandarlı'da deniz temiz mi?

Dikili'deki plajlar genellikle denizin serin ve soğuk olduğu şeklinde bir izlenim uyandırabilir ancak İzmir'in sıcak iklimi düşünüldüğünde bu hiç sorun olmuyor. Çandarlı Plajı suyu genel olarak temizdir.

Çandarlı Plajı ücretli mi?

Çandarlı Halk Plajı, mavi bayrak ödülüne sahip olmasıyla da dikkat çekiyor ve halk plajı olması nedeniyle giriş ücreti talep etmiyor. Plajda birçok işletme bulunmakta ve ziyaretçiler dilerseniz şezlong ve şemsiye kiralayabiliyorlar. Ayrıca yeme içme ihtiyaçları için de bu işletmelerden faydalanabileceklerini unutmamaları önemlidir.

Pissa PlajıPissa Plajı

İzmir'lilerin sakinleşme ve kaçış noktası olarak bilinen Pissa Plajı, her açıdan huzur dolu bir cennet. Eğer İzmir'de muhteşem bir deniz keyfi arıyorsanız, rotanızı kesinlikle Pissa Koyu'na çevirmelisiniz. Burada, turkuaz tonlarında berrak sular ve tertemiz bir deniz sizi karşılıyor.  Burası oldukça doğal ve bakir bir koy. Yani herhangi bir işletme veya tesis bulunmuyor. Bu yüzden ziyaretiniz boyunca lütfen çöplerinizi toplamayı unutmayın.

Pissa Plajı nerede?

Pissa Plajı, İzmir'in Dikili ilçesine bağlı Bademli Köyü sınırlarında bulunuyor. Bademli Köyü ile Pissa Koyu arasında yaklaşık 15 dakikalık bir mesafe bulunuyor. Koyun İzmir'e uzaklığı ise 126 kilometre.

Nasıl Gidilir?

Pissa Plajı'na ulaşmak için herhangi bir dolmuş seferi bulunmuyor. Bu yüzden kendi aracınızla gitmeniz gerekiyor. Plaja ulaşmak için önce Dikili'ye, ardından Bademli Köyü'ne gitmeniz gerekiyor. Koyun haritadaki konumu burada bulunuyor.

Not: Pissa Plajı'nın hemen karşısında Midilli Adası yer alıyor. Hava açık ise çıplak gözle bu adayı görebilirsiniz.

Plaja otobüsle gelmek isterseniz, İzmir Otogarı'ndan veya Dikili Otogarı'ndan kalkan otobüslere binebilirsiniz. Dikili Otogarı'ndan Bademli'ye giden servislerle köye kolayca ulaşabilirsiniz. Sonrasında ise otostop çekerek veya yürüyerek koya ulaşabilirsiniz.

Pissa Plajı temiz mi?

Pissa Plajı oldukça temiz bir plajdır. Denizi berrak ve tertemizdir. Yerel yönetim ve ziyaretçiler tarafından temiz tutulmaya özen gösterilmektedir. Ancak özellikle yaz aylarında yoğun ziyaretçi akınına uğradığı için zaman zaman çöplerin toplanması konusunda dikkatli olmak önemlidir. Ancak genel olarak Pissa Plajı, temiz ve bakımlı bir plajdır.

Pissa Plajı  ücretli mi?

Pissa Plajı'na giriş ücreti 2023 yılında 100 tl iken 2024 yılında kişi başı 200 tl'dir.

Çeşme'de gidilecek en iyi 5 plaj...

Kaynak: HABER MERKEZİ