Cumhuriyetin 100. yılı Didim'de coşkuyla kutlandı. Didim Belediyesi'nin düzenlediği etkinlikler, Fener Alayı ile muhteşem bir başlangıç yaptı. Binlerce kişi, Didim Belediye Binası önünde bir araya gelerek Cumhuriyet Kent Meydanı'na doğru coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirdi.

5-36

Fener Alayı'na, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Belediye Başkan Yardımcıları E. Öznur Gündoğdu, Zeynel Şener, Yusuf Deveci, İbrahim Metin Başer, Belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve 20 bini aşkın vatandaş katıldı. Didimliler, evlerinin balkonlarından bayrak sallayarak coşkuya ortak oldu.

3-53

Fener Alayı'nın ardından Cumhuriyet Kent Meydanı, on binlerce kişinin coşkusuna tanıklık etti. Didim Belediyesi'nin organize ettiği kutlamalar kapsamında önce halk oyunları gösterisi yapıldı. Ardından Didim Amerikan Koleji öğretmenlerinden oluşan bir koro, marşlar seslendirdi.

8 Aralık 2023 Selçuk elektrik kesintisi sinirleri zıplatacak! İşte detaylar... -Gediz Elektrik kesintisi 8 Aralık 2023 Selçuk elektrik kesintisi sinirleri zıplatacak! İşte detaylar... -Gediz Elektrik kesintisi

10-14

Unutma unutturma

Başkan Atabay konuşmasında, Cumhuriyetin ilke ve değerlerine sahip çıkmamız gerektiğinin altını çizerken, “Geçmişteki mahkumiyeti hatırla… Cumhuriyetin sana sunduğu insanlık nimetlerini, Anımsa İstanbul'u… Boğaza dolmuş yüzsüz donanmaların cüretkarlığını, Zalime zulme sultanlık eden sarayları ve kıvılcımın o mavi gözlerde parlayışını… Kurdu, kuşu dağı taşı bir araya toplayışını, İstiklal Aşkını tek bilek tek yürek Anadolu'ya sarışını, Unutma, Hasan'ın ilk kurşunu düşmana atışını, Unutma Kubilay'ları onlar gibi canlarını bırakanları, Unutma Yokluktan ayağa kalkan fedakâr milletini, Ailesini yârenisin silenleri, Ocaklarımız tütsün diye Cumhuriyet diyenleri, Susmayacak ezanının inmeyecek bayrağın hatırına, Unutma unutturma, Gazi Mustafa Kemal'in izlerini, İyi ki Varsın Var olmalısın Cumhuriyet, Yaşasın Cumhuriyet” şiirinden dizelere de yer verdi.

7-28

Konuşmanın ardından sahne alan Moğollar grubu birbirinden güzel şarkıları seslendirerek Didimlilere unutulmaz bir gece yaşattı. Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay ve eşi Tuna Atabay, Moğollar grubunun kurucularından Cahit Berkay’a çiçek takdim etti.

Kaynak: Kardelen BUĞDAY