Devlet Denetleme Kurulu Başkanı olarak Türkiye'nin kamu denetiminde kilit bir pozisyonda bulunan Salih Tanrıkulu'nun kariyeri ve kökenleri, merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki, bu önemli bürokrat kimdir ve aslen nerelidir? Kullanıcılarımızın sıklıkla sorduğu bu soruların yanıtları için detaylar haberimizde yer alıyor.

Salih Tanrıkulu Kimdir?

Ankara'nın 1974 doğumlu yetiştirdiği isimlerden biri olan Salih Tanrıkulu, 1996 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Eğitimine ABD'de devam ederek Illinois Üniversitesi'nde Ekonomi dalında yüksek lisans derecesi aldı. Kamu görevine 1997 yılında Başbakanlık Uzman Yardımcısı olarak adım atan Tanrıkulu, Maliye Bakanlığı'nda çeşitli kademelerde görevler üstlendi.

Birikimini Uluslararası Platformlarda Kullanma Çabası

Mesleki kariyeri boyunca uluslararası alanda da aktif rol üstlenen Tanrıkulu, OECD ve AB Fiscalis çalışma gruplarında ülkesini temsil etti. Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği'nde Maliye Müşaviri olarak görev aldı ve NATO Denetim Kurulu Üyeliği yaptı.

Devlet İşleyişinde Önemli Görevler Üstlendi

2015 yılında Cumhurbaşkanlığı Danışma Kurulu üyeliğine atanmasıyla dikkatleri üzerine çeken Tanrıkulu, 2017 yılında Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanlığı görevini başarıyla yürüttü. Ocak 2023'ten bu yana ise Devlet Denetleme Kurulu Başkan Vekilliği görevini sürdürmektedir.

Aile Hayatı

Kamu görevinin yanı sıra aile hayatına da önem veren Salih Tanrıkulu, evli ve üç çocuk babasıdır. Başarıyla yürüttüğü kamu görevi ve aile sorumlulukları arasında denge kurarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ