Denizli'de dün meydana gelen ve büyük çapta müdahale gerektiren orman yangınının nedeni sonunda anlaşıldı. Akan Mahallesi'nde yer alan ve bir fabrika ile düğün salonlarına komşu 100. Yıl Atatürk Ormanı'nda çıkan yangına, Denizli Orman Bölge Müdürlüğü ve Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi'nin devreye girmesiyle 5 saatte müdahale edildi.

Yangın, dün saat 17.00 sıralarında başladı. Müdahale için 4 uçak, 2 helikopter, 120 orman personeli, 15 arasöz, 5 su ikmal aracı, 2 ilk müdahale aracı, 2 treyler, 2 dozer, 2 greyder ve 10 hizmet aracı ile birlikte belediyeye ait 13 arazöz, 5 tanker ve 5 destek aracı seferber edildi.

Aynı gün içerisinde Aktepe Mahallesi'nde başka bir yangın daha meydana geldi. Bu yeni yangına da benzer şekilde hızla müdahale edilerek, yerleşim yerlerine zarar vermeden kontrol altına alındı. Toplamda 30 hektar ormanlık alan yangından etkilendi.

İtfaiye ve polis ekiplerinin detaylı incelemeleri sonucunda, 100. Yıl Atatürk Ormanı'ndaki yangının bir fabrika inşaatında yapılan kaynak işlemi sırasında sıçrayan kıvılcımların kuru otları tutuşturması sonucu çıktığı belirlendi. Alevlerin kısa sürede geniş bir alana yayılmasıyla ormanlık alana sıçradığı tespit edildi.

Yangınla ilgili olarak fabrika inşaatında kaynak yapan S.M., H.M. ve M.M. isimli üç şüpheli, polis tarafından gözaltına alındı. Şüphelilerin polisteki sorguları devam ediyor. Öte yandan, Aktepe Mahallesi'ndeki yangının nedeni ise henüz belirlenemedi ve konuyla ilgili soruşturma sürüyor.

Kaynak: Haber Merkezi