Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) tarafından düzenlenen törende, 2023 yılında en fazla ihracat yapan firmalar ödüllendirildi. Merkezefendi Kültür Merkezi'nde gerçekleşen etkinlikte konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, Türkiye'nin genç, eğitimli ve dinamik nüfusu ile gelişmiş sanayi altyapısının, ülkeyi küresel ticarette güçlü bir aktör haline getirdiğini vurguladı.

Ağar, ekonomideki gelişmelere değinerek, ihracatçıların ülkenin refahına sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür etti. İhracatçıların istihdama ve ihracata sunduğu katkının paha biçilemez olduğunu belirten Ağar, Ticaret Bakanlığı'nın da bu çabalara destek vermek için durmaksızın çalıştığını ifade etti. Türkiye'nin stratejik coğrafi konumu ve yenilikçi sanayi altyapısıyla küresel ticarette önemli bir konuma sahip olduğunu belirtti.

Ağar, Türkiye'nin uyguladığı etkili ekonomik politikalar sayesinde 2003-2023 döneminde yıllık ortalama yüzde 5.4 oranında büyüdüğünü ve 2024 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5.7 büyümenin 1.6 puanının net mal ve hizmet ihracatından geldiğini belirtti. 2024 yılının ilk yarısında ihracatın yüzde 2 oranında artarak 125.4 milyar dolara ulaştığını vurguladı.

Törende ayrıca, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Ahmet Fikret Kileci, ihracatın ve ihracatçının önemine dikkat çekti. Kileci, ihracatçıların ülkenin dışarıdaki en önemli yüzlerinden biri olduğunu ve Türkiye'nin değişen dünya konjonktürüne uyum sağlayarak tekstil gibi sektörlerde başarıyı sürdüreceğini belirtti.

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, ödül alan 41 firmayı tebrik etti. Törene, Vali Ömer Faruk Coşkun, Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu ve davetliler katıldı. Ödül töreninde, en çok ihracat yapan firmalar onurlandırıldı.

Kaynak: AA