Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mustafa Yaşan, deniz suyunun doğal bir şifa kaynağı olduğunu vurgulayarak, dünya yüzeyinin yüzde 68’inden fazlasını kaplayan tuzlu suyun insan sağlığına olan faydalarının bilimsel olarak incelendiğini söyledi. İnsan vücudunun da benzer oranlarda bu değerli sıvıdan oluşmasının tesadüf olmadığını belirten Yaşan, deniz suyunun sağlığa olan faydalarını şöyle sıraladı:

“Denizdeki hidrostatik basınç ve suyun hareketliliği, kan dolaşımını hızlandırarak kan basıncını düşürür ve kalp-damar sağlığı üzerine iyileştirici etki yapar. Yüzme, hemen hemen her kas grubunu çalıştırarak kalp sağlığını iyileştirir, dolaşımı ve dayanıklılığı artırır. Su direnci havadan yaklaşık 44 kat daha fazla olduğundan, denizde yüzmek kalbi ve akciğerleri güçlendirmenin etkili bir yoludur. Ayrıca, yüzmek eklemlere fazla yük bindirmediği için her yaş ve fitness seviyesine uygundur. Sahilin sakin ortamı kan basıncını düşürmeye ve rahatlamayı teşvik ederek kardiyovasküler sağlığı daha da destekler.”

UYKU KALİTESİNİ ARTIRIYOR

Deniz suyunun yüksek magnezyum seviyeleri sayesinde kaslar ve sinir işlevlerini düzenlemede, kan şekeri seviyesini ayarlamada ve uyku kalitesini artırmada yardımcı olduğunu belirten Dr. Yaşan, deniz havasının da solunum sistemine faydalı olduğunu ekledi. Yaşan, deniz suyunun bağışıklık sistemi, anemi ve yüksek kan şekeri düzeylerine iyi geldiğini ve modern tıpta bağışıklık sistemini desteklemek amacıyla kullanıldığını vurguladı.

Dr. Yaşan, deniz suyunun ayrıca virüsler, bakteriler ve patojenlere karşı direncimizi artırdığını, az miktarda yutulan deniz suyunun kalın bağırsağın temizlenmesine yardımcı olduğunu belirtti. Deniz suyu ile temasın insan vücudundaki pozitif elektronları dengelendiğini ve bunun sahilde daha enerjik ve rahat hissetmeyi sağladığını ifade etti.

Sonuç olarak, deniz suyunun kalp sağlığı üzerindeki faydaları önemli ve kalıcıdır. Denizde yüzmek ve deniz havası almak, sadece fiziksel sağlık için değil, aynı zamanda zihinsel sağlık için de büyük önem taşımaktadır.

Muhabir: Doğukan Fikri Fidan