Cumhuriyet'in 100. yıl kutlamaları kapsamında, Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, ilçede yaşamını sürdüren ve Cumhuriyet'in ilk yıllarına tanıklık etmiş olan 96 yaşındaki Nebiye Beken, 92 yaşındaki Fatma Tozcan, 92 yaşındaki Arziye İpek ve 96 yaşındaki Fatma Ünsal'ı evlerinde ziyaret etti.

Bu dört kişi, Cumhuriyet'in kuruluş tarihinden kısa bir süre sonra doğmuşlardır. Başkan Özbaş, bu yaşlı vatandaşların anılarını dinleyerek onları daha yakından tanıma fırsatı buldu.

Fatma Ünsal, küçük yaşta Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm haberini aldığını ve bu anı hiç unutamadığını paylaştı. Ziyaretler sonunda Başkan Özbaş, Kur'an-ı Kerim ve Türk Bayrağı içeren hediyeleri takdim etti.

İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi iletişim bilgileri: Güncel telefon numaraları ve adres bilgisi İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi iletişim bilgileri: Güncel telefon numaraları ve adres bilgisi

Başkan Özbaş, ziyaretlerin ardından duygularını paylaşarak, "Cumhuriyetimizin 100. yıl kutlama etkinlikleri kapsamında asırlık çınar olmuş teyzelerimizi, büyüklerimizi ziyaret ettik. Hakikaten Cumhuriyet’in kokusunu aldık. Onların yüzlerindeki çizgiler bize Cumhuriyet'i hatırlattı. Çocukluk anılarını, okuldaki yaşantılarını dinledik. Bugüne nasıl geldiklerine dair birçok deneyimlerini bizimle paylaştılar. Tarihimizi onlardan dinleyince biz de çok heyecanlandık. Zamanın Sarayköy ile ilgili bilgilerini, güzel hatıralarını, ailelerini, yaşamlarını ve Atatürk ile ilgili anılarını dinledik. Bizim için çok güzel bir ziyaretlerdi. Onlar da hayır dualarını aldık, inşallah Rabbim onlara sağlıklı ve hayırlı ömürler versin. Hepsi, büyük bir çınar gibi, Cumhuriyetimizin yaşayan şahitleri. Onlara sevdikleriyle birlikte güzel bir yaşam diliyorum." dedi.

Kaynak: Haber Merkezi