Türk basınının önemli isimlerinden biri olarak tanınan Erdal Atabek'in ölümü, okuyucular arasında derin bir üzüntü ve merak uyandırdı. Cumhuriyet gazetesinde uzun yıllar boyunca köşe yazılarıyla ses getiren Atabek'in ölüm nedeni ve yaşamı hakkında yoğun bir ilgi var. İşte, bu merakın arkasındaki detaylar...

Erdal Atabek kimdir?

Dr. Erdal Atabek, 1930 yılında Adapazarı'nda doğmuş ve 31 Mayıs 2024'te İstanbul'da vefat etmiştir. Türk tıp doktoru, gazeteci ve yazar olarak tanınan Atabek, öğretmen anne ve babanın çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Eğitim hayatını Gaziosmanpaşa Ortaokulu ve Kabataş Erkek Lisesi'nde tamamlamış, ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur.

Meslek hayatına psikosomatik hastalıklar ve iç hastalıkları uzmanı olarak devam eden Atabek, 1965 yılında Milliyet gazetesinde yazarlık kariyerine adım atmıştır. Aynı yıl Türk Tabipleri Birliği başkanlığına seçilmiş ve bu görevi 1984 yılına kadar sürdürmüştür. Köşe yazılarına Cumhuriyet gazetesinde devam etmiş, sadece Nadir Nadi'nin ayrıldığı dönem ve İlhan Selçuk ile arkadaşlarının ayrıldığı dönemlerde başka mecralarda yer almıştır.

1972 yılında kurulan Barış Derneği'nin kuruluşunda yer alan Atabek, 12 Eylül döneminde Barış Derneği Davası'ndan dolayı cezaevinde bulunmuş ve 1991 yılında beraat etmiştir. Tıp eğitiminin ardından toplumsal değişim üzerine çalışmalar yapan Atabek, özellikle çocuklar ve gençler üzerindeki etkileri üzerine araştırmalar yapmış ve eserler kaleme almıştır.

Atabek, birçok yarışmada seçici kurul üyesi olarak görev almış ve yazarlık, seminer, konferans ve araştırmalarını sürdürmüştür. Ayrıca 2006 yılında kurulan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası'nda psikolojik-sosyal danışmanlık yapmıştır.

Cumhuriyet Yazari Erdal Atabek Kimdir Neden Oldu

Erdal Atabek neden öldü?

17 Mart'ta Ali Sirmen'in vefatıyla sarsılan Cumhuriyet gazetesi, bu kez en kıdemli yazarı Erdal Atabek'in kaybıyla yasa boğulmuştur. Atabek, tedavi gördüğü İstanbul Ataşehir'deki Acıbadem Hastanesi'nde 94 yaşında hayatını kaybetmiştir. Cumhuriyet gazetesi, bu acı haberi "Yaşamını sağlık hakları mücadelesine ve Cumhuriyet devrimlerine adayan gazetemizin en kıdemli yazarı Erdal Atabek, tedavi gördüğü İstanbul Ataşehir'deki Acıbadem Hastanesi'nde 94 yaşında hayata gözlerini yumdu" şeklinde duyurmuştur.

Kaynak: Haber Merkezi