Ticaret Bakanı Bolat'tan Dış Ticaret Değerlendirmesi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, yılın ilk beş ayını kapsayan dış ticaret verilerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ocak-Mayıs dönemi için dış ticaret açığının önceki yıllara kıyasla yüzde 34,4 oranında azalarak 36,8 milyar dolara düştüğünü belirtti. Bu açıklama, Bolat'ın sosyal medya hesabı üzerinden, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Mayıs ayı dış ticaret istatistikleriyle birlikte geldi.

Cumhuriyet Tarihinin En Yüksek İhracat Rekoru

Bakan Bolat, Mayıs ayı itibarıyla Türkiye'nin ihracatının, Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat seviyesine ulaşarak rekor kırdığını vurguladı. Mayıs ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre ihracatın yüzde 11,4 artışla 24,1 milyar dolar seviyesine ulaştığını ve yıllık bazda da yüzde 2,3'lük bir yükselişle 260 milyar dolarlık bir hacme eriştiğini dile getirdi.

İhracatçılara Teşekkür ve Gelecek Vizyonu

Bakan Bolat, ihracatın artmasında büyük rol oynayan ihracatçıların çabalarını övdü ve onlara teşekkürlerini iletti. Aynı zamanda, Türkiye'nin dış ticaret açığının ilk beş ayda gösterdiği azalma ile ilgili olarak, yılın ilk yarısında ihracatın yüzde 4,5 arttığını, ithalatın ise yüzde 9,3 oranında azaldığını belirtti. Önümüzdeki Temmuz ayında açıklanacak cari işlemler dengesi verilerinin dış ticaret açığının 25 milyar dolara kadar gerilemesini öngördüklerini aktardı. Bolat, "Türkiye Yüzyılı" vizyonu doğrultusunda ihracat rakamlarının artışını hızlandırmak için ihracatçılarla iş birliği içinde çalışmalarını sürdüreceklerini de ekledi.

Kaynak: Haber Merkezi