Reklam

Coronavirüs, konut satışlarını vurdu

Coronavirüs salgını sonrası konut satışlarının yüzde 60 azaldığını belirten İzmir Emlak Kulübü Derneği Başkanı Rıdvan Akgün, konutlarda banka kredilendirmesinin yüzde 90’a çıkmasının yeterli olmadığını, satışların artması için konut kredi faiz oranlarının yüzde 0,19-0,29 seviyelerine düşürülmesi gerektiğini söyledi

Coronavirüs, konut satışlarını vurdu
21 Mart 2020 - 08:50

KENAN YEŞİL-ÖZEL HABER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde duyurulan ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ paketinde, ‘500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarı yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşüreceğiz’ maddesinin yer alması, gözleri konut sektörüne çevirdi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İzmir Emlak Kulübü Derneği (İZEMDER) Başkanı Rıdvan Akgün, konut satışlarının coronavirüs nedeniyle ciddi anlamda düştüğünü belirterek, hükümet tarafından açıklanan söz konusu kampanyanın konut satışını artırmaya yeterli olmayacağını söyledi.

“Satışlar yüzde 60 düştü”

Coronavirüs vakasının başladığı günden itibaren konut satışlarında ciddi anlamda bir düşüş gözlemlediklerini dile getiren Akgün, “Bunu tapu dairelerinde de görebiliyoruz. İnsanlarda panik ve telaş söz konusu olunca, insanlar ilk önce yaşam telaşına girdiler, barınma konusunu ikinci plana attılar. Bununla birlikte konut satışları da son 1 aya bakacak olursak yüzde 60 oranında düştü. Ocak ve şubat ayında piyasada aktif bir şekilde konut ihtiyacını karşılamak isteyen 100 kişi varsa, mart ayının ilk 20 gününde bu ihtiyacını karşılamak isteyen 30-40 kişi var. Konut satışları mart ayında yüzde 60’a yakın düştü diyebiliriz. Bu durum ortaya çıkan coronavirüs başta olmak üzere, insanların geleceklerini öngörememesi ve tasarrufa yönelmeleri nedeniyle gerçekleşiyor. İnsanlar öncelik olarak konutu değil, öncelik olarak yaşam telaşını ön plana alıyorlar. Yani özetle, vatandaşlar hayallerini erteliyor” şeklinde konuştu.


“Kampanya cazip değil”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, konutta kredilendirme oranını yüzde 90’a çıkaracaklarını belirttiği kampanyanın, çok da cazip bir kampanya olmadığını ifade eden Akgün, “Zaten konut ekspertiz değerinin yüzde 80’ini bankalar karşılıyordu, kalan yüzde 20 nakdi de vatandaşlar ihtiyaç ya da tüketici kredisi gibi yöntemlerle nakit hazırlıyorlardı. İnsanlar şu anda bir telaş içerisinde, panik içerisinde, Türk ekonomisinin ne olacağını henüz bilmiyor. O nedenle bankaların konut bedelinin yüzde 90’ını kredilendirecek olması vatandaşlar için bir şey ifade etmiyor. Şimdi sizin hiç paranız yok. 500 bin liralık daireye 50 bin lira bulacaksınız, 450 bin lira borçlanacaksınız. Hiç faiz uygulanmazsa bile vatandaşların zaten 450 bin lira ödeyecek durumu, mecali yok şu anda. Onun için bu kampanya şu an için çok cazip gibi görünmüyor” ifadelerini kullandı.

“Konut faiz oranları düşmeli”

Vatandaşın barınma ihtiyacını karşılamanın, devletin sosyal sorumluluk görevleri arasında yer aldığını belirten Akgün, “Bu konuda hükümetin yapacağı, faiz oranlarını yüzde 0,19’lara, yüzde 0,29’lara çekmesi, yani yıllık faiz oranlarını yüzde 3’lerde, yüzde 4’lerde tutması olacaktır. Şu anda bakıldığında yıllık faiz oranları yüzde 10-11’lere geliyor. Çok yüksek bu da. Konut satın almanın maliyeti çok yüksek. Vatandaş, maaşlarına bu kadar yüksek zam alamazken, konut kredi faizleri çok yüksek. 0,79 sıfır konutlarda, 0,94-0,93 ise ikinci el konutlarda faiz oranları. Konut kredi faiz oranlarının düşmesi lazım, çok yüksek. Vatandaşın ödeyebileceği faiz oranları getirilmeli. Bu da 0,29-0,19 gibi oranlar olmalı. Bu oranlar en ideal olan faiz oranlarıdır. Sektörde bu şekilde faiz indirimlerinin söz konusu olması halinde, piyasa hareketlenir. Fakat şu haliyle, bankaların konut bedelinin yüzde 90’ını kredilendirme kampanyası yeterli değil” dedi. 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum