Reklam
Reklam

"Çocuklarınızı yalnızca karne başarısıyla değerlendirmeyin"

​​​​​​​Bostanlı Uygar Çocuk Anaokulu Psikoloğu Melike Koç, karnelerin yalnızca rakamları yansıttığını çocukların gerçek potansiyelini ise ebeveynlerin ilgi ve sevgisinin ortaya çıkaracağını söyledi.

"Çocuklarınızı yalnızca karne başarısıyla değerlendirmeyin"
12 Haziran 2019 - 10:00
Reklam

Anne ve babaların çocukların başarısını sadece karnedeki notları üstünden değerlendirmemesi gerektiğini dile getiren Melike Koç, karne notunun ebeveynlerin çocuklarına olan tutumlarını olumsuz etkilememesi gerektiğini vurguladı,

Melike Koç, “ Okullar; öğrencilerin gelişim düzeyine uygun bilgi-beceri ve davranışları kazanabilmesini sağlayan eğitim-öğretim ortamlarıdır. Karnedeki notlar ebeveyn tutumlarını etkileyebilmektedir. Verilen tepkiler karneye yüklenilen anlamla doğru orantılı bir şekilde gelişmektedir. Ceza, sevgi esirgemesi çocuğunuzun kişilik gelişimini, kurduğunuz iletişimi ve güven duygusuna zarar verir. Notlara göre kıyaslanmak varoluşumuzla çelişir. Çünkü “onaylanma” ihtiyacımız vardır. Hepimiz birbirimizden farklıyız. İlgi duyulan alanlar, yetenekler açısından da farklılıklar gösteririz. Bu nedenle önemli olan çocuklara doğru yol göstermek ve onların gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak için çalışmaktır” dedi.

YAZ AYLARINDA AKTİVİTELER YAPIN

Çocuk eğitimi ve gelişiminin sabır isteyen, emek verilen birikimli bir süreç olduğunu da kaydeden Koç, her ebeveynin çocuğu keşfetmek için kaliteli vakit harcaması gerektiğinin de altını çizdi.

Yaz tatilinde çocukların ilgisini çekecek birçok aktivite yapılabileceğini dile getiren Psikolog Melike Koç, “ Yaz ayları, çocukların aktif bir şekilde bir çok farklı şey ile uğraşabileceği imkanlar sunar. Ebeveynler çocukların ilgisini çekecek etkinliklerle birlikte hem iletişimlerini hem de çocukların algısını güçlendirebilir. Birlikte alışveriş planlamak, gezi düzenlemek, kamp yapmak, doğa yürüyüşü, hayvanat bahçesi ziyareti gibi aktiviteler yapılabilir. Bunların yanı sıra çocuklar için düzenlenen yaz okulları ve spor aktiviteleri de onların hem bilişsel hem de fiziksel gelişimlerine katkıda bulunacaktır. Jimnastik, yüzme, bisiklet gibi spor aktivitelerinin yanında farklı şehirlere yapılacak ziyaretlerin de çocukların farklı bakış açılarını kazanarak gelişimlerini destekleyecektir ” diye konuştu.

Çocukların yaz aylarında dinlenmeye de ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Koç, onlar için serbest zaman tanınması ve yaratıcılıklarını kendi başlarına keşfetmeleri için de fırsat verilmesinin önemli olduğunu sözlerine ekledi. HABER MERKEZİ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum