En sık karşılaşılan çocukluk çağı hastalıklarından birinin geniz eti rahatsızlıkları olduğunu vurgulayan Opr. Dr. Gökduman, geniz etinin aşırı büyümesinin genetik, çevresel faktörler, alerjiler veya geçirilen hastalıklar gibi sebeplerden kaynaklanabileceğini söyledi. Bu durumun burun tıkanıklığı, horlama gibi semptomlara yol açabileceğini ve hatta nazofarenksi tamamen kapatarak daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirtti.

Geniz etinin oluştuğu nazofarenks bölgesinde orta kulağın havalanmasını sağlayan östaki tüplerini tıkayarak orta kulak enfeksiyonlarına ve orta kulakta sıvı birikimine yol açabileceğini dile getiren Gökduman, bu durumun çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği, dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü ve ağız-diş yapısında bozulmalara sebep olabileceğini sözlerine ekledi.

BU RAHATSIZLIKLARI GÖZ ARDI ETMEYİN

Çocuklarda sık tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları, horlama, burun tıkanıklığı gibi durumlarda geniz eti büyümesinin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirten Opr. Dr. Gökduman, semptomların görülmesi durumunda mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulması gerektiğini vurguladı.

Geniz eti rahatsızlığında eşlik eden enfeksiyonların veya alerjilerin tedavi edilmesiyle semptomların gerileyebileceğini, ancak medikal tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda geniz eti ameliyatı gerekebileceğini ifade eden Gökduman, günümüzde anestezi altında klasik veya endoskopik yöntemlerle bu operasyonların başarılı bir şekilde gerçekleştirilebildiğini belirtti.

Muhabir: İPEK KIRCA