TÜİK verilerine göre 2022 yılında 15 yaş üzeri fertlerin %31’inin son 12 ayda en az 1 kitap okuduğu kaydedildi. Yaş gruplarına göre kitap okuma oranlarına bakıldığında son 12 ay içerisinde okul kitapları dışında en çok kitap okuyan yaş grubu % 50,9 ile 15-24 yaş aralığı oldu. Bu oranı %34,5 ile 24-44 yaş aralığı takip ediyor. 

Mayıs 2022’de Novakid tarafından yapılan bir anket ise ebeveynlerin %42’sinin boş zamanlarında çocukları ile yapacakları aktivite seçiminde birlikte kitap okumayı tercih ettiğini gösterdi. Ulusal verilere göre her ne kadar Türkiye’deki kitap okuma oranı düşük olsa da ebeveynlerin yeni nesile kitap okuma alışkanlığı kazandırmaya önem verdiği görülüyor. Yaş küçüldükçe okuma oranında bir artış gözlemleniyor.

Çocuklara yönelik eğitici oyunlar geliştiren ve birebir online İngilizce dersler sunan lider eğitim platformu ile tanınan Novakid, çocukların okuma alışkanlıklarını incelediği bir anket gerçekleştirdi ve ebeveynlere çocukları teşvik etmelerine yardımcı olacak öneriler sundu.

Çocukların %87,3’ü haftada en az birkaç gün kitap okuyor, %77,7’si ise okuma için e-kitap formatını tercih ediyor.
Anket sonuçlarına göre, katılımcıların %44,3’lük bir kısmı çocuklarının haftada en az birkaç gün kitap okuduğunu ifade ederken %43’lük bir grup çocuklarının haftada her gün kitap okuduğunu belirtti. Bununla birlikte, %8,3’lük bir grup her iki haftada bir, birkaç gün, %4,3'lük bir grup ise ayda bir veya iki defa kitap okuduğunu belirtti. 

Kaynak: Berfin Kortak