II. Abdülhamit'in karşıtlarından Ali Suavi önderliğinde gerçekleştirilen Çırağan Baskını olayı medyanın gündemine. Kullanıcılar merak ediyor; Çırağan Vakası nedir? Çırağan Baskını kime karşı yapıldı? Detaylar haberimizde...

Çırağan Vakası nedir?

Ciragan Vakasi Nedir Ciragan Baskini Kime Karsi Yapildi1

Çırağan Baskını veya Çırağan Sarayı Vakası, 20 Mayıs 1878'de gerçekleşen bir olaydır. Bu vakada, Çırağan Sarayı'nda tutulan eski Osmanlı padişahlarından V. Murad'ı kurtarmak ve tekrar tahta geçirmek amacıyla yapılan başarısız ihtilal girişimidir.

Padişah II. Abdülhamit'in karşıtlarından Ali Suavi ve yaklaşık 150 kişilik bir grup, teknelerle Çırağan Sarayı'na çıkarma yaparak sarayın muhafızlarını etkisiz hâle getirdi. Asiler, V. Murad'ın bulunduğu bölüme ulaştılar ancak V. Murad, sağlıklı bir zihin durumu olmadığı için korkuya kapıldı ve asilerle gitmeyi reddetti. Ali Suavi, eski padişahı ikna edemedi. Bu sırada olaya yetişen Beşiktaş Muhafızı Yedisekiz Hasan Paşa komutasındaki askerler, asilerin altmışını öldürdü. Hasan Paşa, kalın bir sopayla başına vurarak Ali Suavi'yi öldürdü ve ihtilal girişimini sona erdirdi. İhtilal girişimi başarısızlıkla sonuçlandı ve isyancı lideri Ali Suavi, Yedisekiz Hasan Paşa tarafından öldürüldü. Böylece V. Murad, II. Abdülhamid için bir rakip olmaktan çıktı.

Ciragan Vakasi Nedir Ciragan Baskini Kime Karsi Yapildi3

Çırağan Baskını kime karşı yapıldı?

Çırağan Baskını, II. Abdülhamit'in karşıtlarından olan Ali Suavi ve onun destekçileri tarafından II. Abdülhamit'e karşı yapılmış bir girişimdir.

Kaynak: HABER MERKEZİ