Bir hamalın oğlu olarak büyüyen Ciguli, müzik kariyerindeki çıkışını "Binnaz" şarkısıyla yakalayan Ciguli, birçok ünlü sanatçıyla sahne almış ve birçok ödül kazanmıştır. Peki bu unutulmaz isim, Ciguli kimdir? Gerçek adı ne?

Ciguli kimdir, gerçek adı ne?

Ciguli olarak bilinen Angel Yordanov Kapsov, Bulgaristan Türkü müzisyen ve akordeon virtüözü olarak tanınmıştır. 1 Mart 1957'de Hasköy'de doğan Ciguli, aslen Ahmet adını taşımaktadır. Doğduğu dönemde İslami ve Türkçe isimlere getirilen yasaklar sebebiyle resmi kayıtlarda bu ismi alamamıştır, ancak ailesi tarafından kullanılmıştır.

Bir hamalın oğlu olarak büyüyen Ciguli, babasının vefatının ardından ailesine destek olmak için düğünlerde müzik çalmaya başlamıştır. 1974 yılında evlenmiş ve bu evlilikten iki oğlu olmuştur. 1990 yılında Türkiye'ye taşınmış ve İstanbul'da müzik kariyerine devam etmiştir. 1993 yılında çıkardığı ilk albümle Türkiye'de tanınmaya başlayan Ciguli, özellikle "Binnaz" şarkısıyla geniş kitlelere ulaşmıştır. Müzik kariyerinin yanı sıra çeşitli dizi, film ve reklamlarda da rol almıştır.

Müzik ve sahne yaşamıyla da tanınan Ciguli, genç yaşından itibaren akordeon çalmış ve çeşitli mekanlarda sahne almıştır. İlkokul düzeyinde eğitim aldığı ve lise mezunu olduğu bilgileri bulunmakla birlikte, bunlar konusunda kesin bilgiler bulunmamaktadır.

1991 yılında Hülya Avşar'a akordeon çalarak gazino ortamına adım atan sanatçı, Kumkapı meyhanelerinde çalışırken dikkatleri üzerine çekmiştir. Müzik kariyerindeki çıkışını "Binnaz" şarkısıyla yakalayan Ciguli, birçok ünlü sanatçıyla sahne almış ve birçok ödül kazanmıştır.

Ciguli neden öldü?

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da 31 Ekim 2014'te kalp rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılan bir kişi, narkozun etkisinden çıkamayarak yaşamını yitirdi. Cenazesi, doğum yeri olan Hasköy'de defnedildi.

Kaynak: Haber Merkezi