31 Mart yerel seçimlerinin sona ermesiyle birlikte İzmir’de çiçekçilik sektöründe faaliyet gösteren 7 sivil toplum örgütü yani belediye başkanlarına 5 maddelik çağrıda bulundu. İzmir Ticaret Odası (İZTO) Süs Bitkileri Peyzaj ve Ev Hayvanları Komitesi başta olmak üzere İzmir Çiçekçiler Odası, Türkiye Çiçekçiler Birliği, İzmir Çiçek Üreticileri ve Satıcıları Derneği, İzmir Çiçekçi İş Adamları Derneği, Uluslararası İnterflora Çiçekçileri Derneği ile S.S. Flora Çiçek Kooperatifi İzmir Şubesi tarafından kaleme alınan açıklamada talepler sıralandı.

 “ÖYLE SÖYLEMEYİN”

İzmir genelinde 100 bin kişinin geçim kaynağı olan sektörün temsilcileri olarak bu açıklamayı yapmak zorunda olduklarını belirtilerek, “Seçimler sonrası Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarından acil beklentilerimiz ve önerilerimiz yer almakta. Bunların başında ise ‘çiçek göndermeyin’ çağrısına olan itirazımız gelmektedir. Kesme çiçek ve saksılı salon bitkileri doğum, düğün, cenaze, tebrik ve özel gün kutlamaları için üretilmektedir. Bu ürünleri satamazsak evimize ekmek götüremeyiz ve ayakta kalamayız. Parti ayrımı yapmaksızın seçimi kim kazanırsa kazansın belediye başkanlarımız kutlama ve tebrikler için ‘çiçek göndermeyin, kitap gönderin, bağışta bulunun’ gibi söylemlerde bulunmasın. Çünkü biz ailelerimizin rızkımızı çiçekten kazanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

‘ÖZEL GÜNLER’ ÇAĞRISI

Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin özellikle Kooperatifler kanalıyla dış mekân ağaç ve çiçek alımları yaptığının hatırlatıldığı açıklamada, “Bu alımlar küçük üreticiye destek olmakta. Bununla birlikte Anneler günü, Öğretmenler günü, Cumhuriyet Bayramı gibi günlerde sosyo-ekonomik olarak zayıf bölgelerdeki ilkokullarda Karanfil, Gül, Gerbera ve benzeri cins çiçeklerin dağıtımı için çiçek üretim ve pazarlama kooperatifleriyle sözleşmeli üretim yapılabilir. Bu konuda bizler elimizden gelen katkıyı koymaya hazırız” denildi.

FUARI YAPMALIYIZ

Büyükşehir ve ilçe merkezli cadde ve bulvarlardaki çiçek satış noktalarının kontrolü, satılabilecek çiçek cinsleri, temizlik ve görüntü kontrolünün de İzmir Çiçekçiler Odası işbirliğiyle yapılmasının istendiği açıklamada kayıtdışı çalışmanın önlenerek vergi kaybının önüne geçilebileceği aktarıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Tunç Soyer’e sitemin de bulunduğu ortak bildiri şöyle sona erdi: “Geçen dönem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız bize söz vermiş olmasına; İZFAŞ tarafından yapılacak denilmesine rağmen Süs Bitkileri ve Peyzaj Fuarı’nı maalesef yapamadık. Antalya, Sakarya, İstanbul’da fuarlarımız var ama İzmir’de bunu hayata geçirememiş olmamız hepimizin ayıbı. Yine de göreve yeni gelecek Büyükşehir Belediye Başkanımızın vizyonu, desteği ve üretim bölgelerindeki ilçe belediyelerimizin katkılarıyla bu fuarı yapma inancımızı hala koruyoruz.”

Kaynak: Murat Ervin