CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Meclis bahçesinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken önemli açıklamalarda bulundu. Özel'in açıklamalarında öne çıkan konular arasında erken seçim talepleri ve siyasi gündemdeki gelişmeler yer aldı.

Özel, erken seçim konusunda toplumun geniş kesimlerinden gelen talepler olduğunu belirterek, "Seçimden hemen sonra erken seçim talebi yokken, her ay bu talep biraz daha artıyor. Şu an itibarıyla toplumun yarıya yakınının bir erken seçim isteği var" dedi. Ancak teknik olarak erken seçimin iktidarın desteği olmadan mümkün olmadığını vurgulayan Özel, muhalefetin bu yönde bir adım atabilmesi için belirli şartların sağlanması gerektiğini ifade etti.

Ekonomik koşullar ve sosyal adaletsizlikler konusunda da sert eleştirilerde bulunan Özel, hükümetin ekonomi politikalarını sert bir dille eleştirerek, "Asgari ücrette zam yapılmaması, emekli maaşlarının düşük olması, tarım ve esnafın zor durumu gibi konuları göz ardı ederlerse, vatandaşın erken seçim talebi artar ve halk iktidarı değiştirir" şeklinde konuştu.

Özel'in normalleşme tartışmalarına yönelik sözleri de dikkat çekti. "Millet bu kadar zorluk içindeyken ne yumuşama olabilir ki?" diyen Özel, siyasi diyalogun önemine vurgu yaparak, "Normalleşme demek, demokratik kurallara, hukuka saygı göstermek demektir. Ancak bu koşullarda muhalefetten yumuşama beklenemez. Terimler tam yerine oturmuştur. Yumuşama kelimesinin terk edilmesinden memnunum, normalleşme devam etmeli" dedi.

Özel'in açıklamaları, siyasi çevrelerde ve kamuoyunda geniş yankı buldu.

Kaynak: HABER MERKEZİ