CHP'li Öztrak'tan İzmir'de 'dizayn' çıkışı

İzmir’de, CHP’yi dizayn tartışmalarıyla ilgili konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “Vakti zamanında CHP, Osmanlı sarayının emirlerine karşı gelinerek kurulmuştur Bizi dizayn etmeye kimsenin gücü yetmez. Bizi dizayn edecek milletimiz ve kurultay delegelerimizdir” dedi

CHP'li Öztrak'tan İzmir'de 'dizayn' çıkışı
21 Kasım 2019 - 17:35

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP İzmir İl Başkanlığı’na yatığı ziyarette gündeme dair açıklamalarda bulundu. Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın külliyede CHP’li biriyle görüştüğünün iddia edilmesinin kamuoyunda gündeme gelmesi ve sonrasında yaşanan CHP’yi dizayn tartışmalarıyla ilgili sert konuştu.

“Kimsenin gücü yetmez”

Öztrak, CHP’nin saraydan emir alınarak kurulmuş bir parti olmadığının altını çizerek, “Vakti zamanında CHP, Osmanlı sarayının emirlerine karşı gelinerek kurulmuştur. Kurucuları boyunlarında sarayın idam fermanıyla dolaşmışlardır. CHP’nin kuruluş dilekçesi Kurtuluş Savaşı meydanlarında yazılmıştır. Bizi dizayn etmeye kimsenin gücü yetmez. Bu cürette de kimse bulunmamalıdır. Bizi dizayn edecek milletimiz ve kurultay delegelerimizdir” dedi.

“Amaç, gündem değiştirmek”

Hükümet mensuplarının gündemi değiştirmek için açıklamalar yaptığını ifade eden Öztrak, “Bu açıklamalar tam 1 gün beklendikten sonra, sabah genel başkanımız çıkıp bu oyunu bozmak üzere bir konuşma yaptıktan sonra geldi. Uzunca süre bu meseleyi gündemde tutmak isteyenlerin oyunu bozuldu ve gündemden düşmüş oldu. Neden 1 gün sonra? Memleketin gündemini değiştirmek isteyen, milletin gerçek gündemini karartmak isteyen kim? Buna cevap vermesek daha da fazla Türkiye’nin gündeminde tutmak isteyenler. Milletimizin gündeminde korkunç boyutlara ulaşan işsizlik var. Milletimizin gündeminde insanların umutsuzluk içinde ailelerini de yanlarına alarak bu dünyadan gitmeleri var. Milletin gündeminde pahalılık, yoksulluk var. Diğer taraftan AK Parti’nin gündeminde bir çözülme ve parçalanma süreci var. Tüm bunları unutturmak için CHP’nin içinde bir karmaşa varmış gibi bir senaryoyu üretme gayretleri var. CHP milletin gerçek sorunlarını gündemde tutmaya devam edecek. Dış politikada başarılardan bahsediyorlar. Dış politikada hangi başarılar yaşanıyor? Gerçekten merak ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Kuvvetler ayrılığını tanımıyor”

Erdoğan’a yönelik eleştirilerine devam eden Öztrak, “Sayın Erdoğan, 43 yıldır hiçbir partinin içişlerine müdahale etmemiş. Erdoğan’ın 1 ay önce Sırbistan dönüşünde ne dediğine bir bakın! Uçakta konuştuğu zaman ‘Millet İttifakı’nın zayıflayıp parçalanması çok çok önemli’ diyor. Bu dizayn değil mi? Nereye koyacağız bu cümleleri? Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Bu arada TBMM’deki bir tartışma üzerinden saray tarafından meclise ayar verilmesini kabul etmiyoruz. Aslında bu da gündemi değiştirme gayretlerinin bir parçası. Vekiller arasında zaman zaman tartışmalar yaşanabilir. Grup başkan vekilimiz özür dilemiş, olay tatlıya bağlanmışken, ‘bu iş özürle geçiştirilemez’ demeler, Merve Kavakçı’ya kadar geriye gitmeler. AK Parti Genel Başkanı bu konuya böyle müdahil olmak suretiyle nereye gitmek istiyor? AK Parti Genel Başkanı Erdoğan bu ülkede kuvvetler ayrılığı olduğunu kabul etmiyordu, bugün de bu ucube sistemle tanıdığı falan yok” ifadelerini kullandı.

“Milletin gündemine yoğunlaşsınlar”

Milletin gerçek gündemini karartmak için hükümet yetkililerinin suni gündemler yaratıp toplumsal kutuplaştırmaya her gün hız verdiğinin altını çizen Öztrak, şöyle konuştu: “Engin Özkoç başka bir şey daha söylemişti; ‘Sakarya tank palet fabrikasının peşkeş çekilmesiyle ilgili olarak karşımıza kim gelirse gelsin televizyonlarda tartışalım, millet de görsün’ demişti. Sarayın gündeminde gerginlik yer alıyor ama fabrikanın televizyonlarda açık seçik tartışılması yer almıyor. Çünkü orada peşkeş var, üstü örtülmeye çalışılıyor. Milletimizin gerçek gündemine yoğunlaşsınlar, çare arasınlar. CHP’nin içine nifak sokma çabaları var. Bu sabah genel başkanımız yaptığı açıklamayla bunun önün geçti.”

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum