Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın görevden alınıp yerine kayyım atanması sonrası Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi, bir heyet görevlendirdi. Heyet, CHP Genel Başkan Yardımcıları ve milletvekillerinden oluşuyor ve yarın Hakkari'ye doğru yola çıkacaklar.

Basın açıklamasıyla duyuruldu

CHP Sözcüsü Deniz Yücel, bugünkü Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Yücel, gelişmeleri değerlendirerek, Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın görevden alınması ve kayyım atanması sonrası CHP tarafından bir heyetin gönderileceğini açıkladı.

"Kayyum anlayışının karşısındayız"

Yücel'in açıklaması şu şekilde oldu: "31 Mart seçimlerinde vatandaşların sandıkta ortaya koyduğu irade, iktidara birçok mesaj iletti. Bu mesajlardan biri de kayyum atamalarına karşıydı. Ancak, bu sabah Hakkâri Belediyesi'ne yapılan kayyum ataması, iktidarın hala bu mesajları anlamadığını gösteriyor. Eğer bu belediye başkanı hakkında ileride görevden alınacak kadar ciddi iddialar varsa, neden aday gösterildi? YSK tarafından onaylanıp seçilen bir belediye başkanının görevine neden müdahale ediliyor? Hakkari'ye kayyum atanması, 31 Mart'ta Hakkâri halkının iradesinin yok sayılmasıdır. Kayyum uygulaması demokrasiye saygısızlıktır. Kayyum atanması, masumiyet karinesini hiçe saymak, henüz suçlu ilan edilmemiş bir belediye başkanını suçlu ilan etmektir. Biz Hakkâri halkının iradesinin yanında, kayyum anlayışının karşısındayız. MYK toplantımızda bu konuyu görüştük ve MYK görevlendirmesiyle yarın, Genel Başkan Yardımcımız Zeliha Aksaz Şahbaz, Antalya Milletvekilimiz Cavit Arı, Bursa Milletvekilimiz Kayıhan Pala ile birlikte Hakkari'ye gideceğiz. Bu antidemokratik uygulamayı inceleyip kamuoyunu bilgilendireceğiz."

Kaynak: Haber Merkezi