CHP'nin hangi illerde itiraz ettiği, seçim sonuçlarını ne şekilde etkileyebilir? Bu soru, seçim sonuçlarının yakından takip edildiği bir dönemde akılları meşgul ediyor. Kullanıcılar için merak uyandıran bu konuya ilişkin detaylar işte burada!

CHP hangi illerde itiraz etti? Hangi illerde seçim sonucu değişebilir?

CHP Kırklareli Merkez İlçe Başkanlığı, 52 bin 945 seçmenin oy kullandığı tüm sandıklar için İlçe Seçim Kurulu'na yeniden sayım talebinde bulundu. CHP Kırklareli İl Başkanı Bora Terzi, yeniden sayımın sonuçları etkileyebileceğini belirtti.

Kırklareli'nde 52 bin 945 seçmenin oy kullandığı 200 sandık için Merkez İlçe Seçim Kurulu'na itiraz edildi. CHP Kırklareli İl Başkanı Bora Terzi ve Merkez İlçe Başkanı Neslişah Erseçkin, itiraz dilekçelerini İlçe Seçim Kurulu'na teslim etti.

CHP'nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş, 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri'nde kesin olmayan sonuçlara göre 2. sırada yer aldı. Partisi, seçimi yaklaşık 4 bin oy farkla kaybetti. CHP, bu sonuçlara itiraz etmek amacıyla İl Seçim Kurulu'na başvurdu.

Terzi, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçersiz oyların sayısının fazla olması nedeniyle 200 sandıkta oyların yeniden sayılması için itirazda bulunduklarını ifade etti.

Kesin olmayan sonuçlara göre Kırklareli Belediye Başkanlığı'na 21 bin 173 oy ile MHP'nin adayı Derya Bulut'un seçildiği bildirildi. CHP'nin adayı ise 20 bin 770 oy aldı.

Ayrıca, Kofçaz MHP İlçe Başkanlığı'nın da İl Genel Meclisi oylarının yeniden sayılması için İlçe Seçim Kuruluna itirazda bulunduğu belirtildi. Lüleburgaz ilçesinin Büyükkarıştıran beldesinde de CHP tarafından sandıkların tamamının sayımı için itiraz edildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ