Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Türkiye'nin siyasi tarihinde önemli bir yer tutan partilerden biridir. Ancak, son yıllarda sıklıkla gündeme gelen bir soru var: CHP en son ne zaman iktidar oldu? Bu sorunun cevabı, Türkiye'nin siyasi dönemlerine ışık tutacak önemli bir detayı içeriyor. Partinin son iktidar dönemi ve bu dönemdeki politikaları, günümüz siyasi tartışmalarında da sıklıkla referans olarak kullanılıyor. Bizde haberimizde CHP en son ne zaman iktidar oldu? CHP kimin döneminde iktidar oldu? sorularının yanıtlarını derledik...

CHP en son ne zaman iktidar oldu?

1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Türkiye'nin ilk siyasi partisi olarak bilinir. Atatürk, Cumhuriyet'in kuruluşuyla birlikte, Türkiye'nin modern ve laik bir devlet yapısı oluşturma amacıyla CHP'yi kurdu.

CHP'nin temel hedefleri arasında Türkiye'de modern ve laik bir devlet oluşturmak, halkın eğitim düzeyini yükseltmek ve ülkenin ekonomik kalkınmasını sağlamak yer alır. Parti, Atatürk döneminde ülkeyi yöneten ve uzun yıllar boyunca Türkiye'nin siyasi arenasında etkili olan bir parti konumunda bulunmuştur.

CHP, son olarak 1970'li yıllarda iktidarda kaldı. 1977 yılında yapılan seçimlerde CHP, o dönemki lideri Bülent Ecevit'in önderliğinde %41 oy oranıyla seçimleri kazandı ve iktidara geldi.Ancak CHP'nin iktidarı kısa sürdü ve 1979 yılında yapılan erken seçimlerde %34 oy oranıyla kaybetti ve iktidardan düştü. CHP o tarihten beri iktidara gelemedi.

CHP kimin döneminde iktidar oldu?

1960 yılında Türkiye, askeri bir darbe ile yönetimi altına aldı ve bir askeri idare kuruldu. Bu dönemde siyasi partiler kapatıldı ve birçok siyasi lider ve aktivist hapse atıldı. Bu sürecin ardından, Bülent Ecevit'in CHP Genel Başkanı olmasıyla parti 1973 ve '77 seçimlerinden birinci parti olarak çıkmıştır. CHP, 1979 yılından bu yana iktidara gelemiyor. Yani Cumhuriyet Halk Partisi en son 1979'dan itibaren iktidar olmadı.

Kaynak: HABER MERKEZİ