Adalet ve ceza sistemiyle ilgili kritik kararların alındığı pozisyonlardan birinde bulunan Enis Yavuz Yıldırım, kamuoyunun merakla takip ettiği isimlerden biridir. Kariyeri ve çalışmalarıyla dikkat çeken Yıldırım'ın hayatı ve profesyonel geçmişi haberimizde detaylıca inceleniyor. Peki Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım  kimdir? İşte detaylar...

Enis Yavuz Yıldırım kimdir?

1968 yılında Elazığ'da doğan Enis Yavuz Yıldırım; ilk, orta ve lise öğrenimi Elazığ'da tamamladıktan sonra 1990 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.1991-1993 yılları arasında Elazığ Adliyesinde Hâkimlik, Savcılık stajını yaptıktan sonra, sırasıyla; Diyarbakır’ın Hani ve Afyonkarahisar’ın Şuhut İlçesinde Hâkimlik, Sivas Divriği İlçesinde Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulundu. Sırasıyla, Doğubayazıt Cumhuriyet Başsavcılığı, Niğde Cumhuriyet Başsavcılığı ve Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulunup 2011 Temmuz Kararnamesiyle Manisa Cumhuriyet Başsavcılığına atandı. Yıldırım, 2013-2017 yılları arasında Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü görevini yürüttü.

2017 yılından sonra Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri olarak görevlendirilen Yıldırım, 13 Ağustos 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne atandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ