Çevreci firmalar ödüllerini aldı

Çevrenin korunması için uygun mevzuatta yaptıkları üretim ve projelerle örnek teşkil eden firmalara verilen EBSO Çevre Ödülleri sahiplerini buldu. Tetra Pak’ın birincilik ödülünü aldığı etkinlikte, EBSO Başkanı Yorgancılar, sürdürülebilir çevre vurgusu yaptı

Çevreci firmalar ödüllerini aldı
14 Ocak 2020 - 11:35

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından çevrenin korunması için, gerek ilgili mevzuata uyumlu üretim, gerekse gerçekleştirdikleri projelerle örnek teşkil eden sanayi kuruluşlarına verilen çevre ödülleri, EBSO Meclis Salonu’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Törende konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, sanayide olduğu gibi çevre konusunda da gelecek nesillere daha iyi şartlar bırakmak için çaba gösterdiklerini söyleyerek sürdürülebilir bir ekonomi için sürdürülebilir çevre konusunun ayrı bir önemi olduğunu aktardı. Farkındalık yaratmak için bu yarışmayı düzenlediklerini vurgulayan Yorgancılar, “Odamız, sanayi yoluyla kalkınma hedefi doğrultusunda faaliyetlerini sürdürürken, çevre konusunu üst düzeyde ele almış, çevre bilincini hem kurumsal olarak benimsemiş hem de üyelerimizi bilgilendirip, ödüllendirmiştir” dedi.

“Kirlilikteki payımız yüzde sıfır”

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak ise yaptığı konuşmada, İzmir’in sürdürülebilir hedef doğrultusunda yürümesinin önemli olduğunu belirterek, sanayicinin çevreyi hiçe saydığı algısının doğru olmadığını söyledi. Albayrak, “Güzel İzmir’in sürdürülebilir hedef doğrultusunda yürümesi önemlidir. Çevreye duyarlı sürdürülebilir büyüme hedefi için sanayicinin çevreyi hiçe saydığı algısının doğru olmadığını söyleyebiliriz. Dünyadaki örneklere baktığımızda Çin’in kirlilikteki payının yüzde 25, ABD’nin yüzde 15, Türkiye’nin ise yüzde 0 dolaylarında olduğunu görüyoruz. Birçok ülkede uygulanmayan kanunları uyguluyoruz. Çevreyi korumak için çevresel yatırımlardan kaçan işletmeleri yakından takip ederek tüm işlemleri yaptığımızdan kimsenin şüphesi olmasın.”

EBSO Çevre Çalışma Grubu Başkanı Erdoğan Çiçekçi de çalışma grubu olarak birçok soruna çözüm bulduklarını söyleyerek çevre bilincinin kişileri bireysellikten çıkararak, tek bir dünya olduğu gerçeğine adapte ettiğini söyledi.


Ödül alan firmalar

Birinci: Tetra Pak Paketleme Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

İkinci: Norm Civata Sanayi ve Ticaret AŞ

Üçüncü: Pınar Entegre Et ve Un Sanayi AŞ

Teşvik: Ege Seramik Sanayi ve Ticaret AŞ 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum