Haftalık etkinliklerin açılışı, 3 Haziran saat 09.30'da Kültürpark’ta düzenlenecek Atık Pil Toplama Kampanyası ile yapılacak. Belediyeler, okullar, muhtarlıklar ve bireysel katılımcılar tarafından getirilen atık piller, Celal Atik Spor Salonu ile 2 No’lu Hol arasında oluşturulan stantlarda toplanacak. Aynı gün saat 10.00-12.00 arasında "Birlikte Temizliyoruz Projesi" kapsamında İtfaiye Aks Dalış Ekibi, Pasaport ile Konak iskeleleri arasında deniz temizliği yapacak. Bu etkinlikte, okullar, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları da kıyı şeridinde temizlik çalışmaları yürütecek.

KIYI TEMİZLİKLERİ YAPILACAK

4 Haziran'da saat 11.00-13.00 arasında Mordoğan Kocakum Plajı’nda Karaburun Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Deniz Koruma Şube Müdürlüğü ve İtfaiye AKS Dalış Ekibi, öğrenciler ve yerel halkla birlikte kıyı ve deniz temizliği yapacak. 6 Haziran'da saat 09.30-11.30 arasında Mehmetçik İlkokulu öğrencilerinin katılımıyla İnciraltı Kent Ormanı'nda kıyı temizliği gerçekleştirilecek.

Hafta boyunca düzenlenen etkinliklerde çocuklara geri dönüşümün önemi anlatılacak. 5 Haziran saat 14.00'te Kültürpark İzmir Sanat'ta Büyülü Kuş adlı tiyatro oyunu sahnelenecek. 6 Haziran’da İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Rüzgar ve Güneş, Temiz Enerji ile Bütünleş” isimli resim yarışmasında dereceye giren çocuklara ödülleri verilecek. 7 Haziran saat 14.00'te Urla Dam'da konserler, geri dönüşüm atölyeleri, atık malzemelerden müzik aleti tasarımı, atıksız yaşam drama atölyesi ve sanal gerçeklik oyunu gibi etkinlikler düzenlenecek. Aynı gün Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü’nde deniz kirliliği, deniz canlıları, Mavi Bayrak ve küresel iklim değişikliği konularında “Evimiz Deniz” atölye çalışması yapılacak.

Hafta boyunca İZSU Genel Müdürlüğü, “İZSU Okullarda Projesi” kapsamında öğrencilere su tasarrufu ve kuraklıkla mücadelenin önemini anlatacak. Ayrıca, temiz içme suyunun evlere ulaşma sürecini göstermek için Görece İçme Suyu Arıtma Tesisi’ne geziler düzenlenecek. Bu etkinlikler, İzmir'in çevre bilincini artırma ve sürdürülebilir bir gelecek oluşturma hedefine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Muhabir: İPEK KIRCA