Geçtiğimiz günlerde işten atılan İzenerji ve İzdoğa işçileri, Tüm Bel-Sen üyesi kamu emekçilerinin toplu sözleşmesinin görüşüleceği Kültürpark’ta bulunan İzmir Sanat önüne desteğe geldi. İşçilerin eylem yaptığını gören İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay masaya oturmama kararı aldı. 

“İŞTEN ATILAN ARKADAŞLAR GELDİĞİ İÇİN BİZİMLE GÖRÜŞMEDİ”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Tüm Bel-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Cevdet Keleş, “Biz buraya kimseyi rahatsız etmeye gelmiyoruz. Taleplerimizin arkasında durduğumuz için geliyoruz. Sayın Başkan işten atılan arkadaşlar buraya geldiği için bizimle görüşmeyeceğini ifade ediyor. Biz de binanın etrafında insan zinciri oluşturup bekleyeceğiz. Oturma eylemine geçiyoruz. Bu ülkedeki krizi çıkaranlar biz değiliz. Böyle bir tasarrufu kabul etmiyoruz. Buradan görüşme yapmadan gitmeyeceğiz” dedi. 

PAZARTESİ GREV VAR

Daha sonra Başkan Tugay’ın görüşmeyi kabul etmemesi üzerine eylemlerine son veren Tüm Bel-Sen üyesi kamu emekçileri grev kararı aldı. Kamu emekçileri pazartesi günü iş bırakacakların açıkladı. 

CHP İL BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜLER

Öte yandan işten çıkarılan İzdoğa ve İzenerji işçileri öğle saatlerinde CHP İzmir İl Başkanlığına giderek İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ile görüştü. İşçiler, Aslanoğlu’nun kendilerine yarın kente Genel Başkan Özgür Özel’in geleceğini ve eylemlerine ara verirlerse pazartesi günü Cemil Tugay ile bir görüşme ayarlayacağını söylediğini aktardılar. Ancak kendi aralarında toplantı yapan işçiler, görüşmenin bugün veya yarın gerçekleşmesinde ısrarcı olurken, eylemlerine devam etme kararı aldı. Kültürpark’ta bulunan İzmir Sanat’ın önüne kamu emekçilerine desteğe giden İzenerji ve İzdoğa işçileri, işlerine geri dönene kadar direnmekte kararlı.  

Muhabir: Doğukan Fikri Fidan