Türk jeolog ve akademisyen Prof. Dr. Celal Şengör, bilimsel çalışmalarıyla tanınmakla birlikte, onun şahsi yaşamına dair detaylar da zaman zaman gündeme gelmektedir. Merak edilen konulardan biri de babası Asım Şengör'dür. İşte, Celal Şengör'ün babası Asım Şengör hakkında merak edilenler.

Asım Şengör kimdir?

İstanbul doğumlu iş insanı ve yönetici Mehmet Asım Şengör, Türkiye'nin önde gelen gıda şirketleri Tamek ve Fruko'nun yönetiminde önemli roller üstlenmiş, aynı zamanda jeolog ve bilim insanı Prof. Dr. Celal Şengör'ün babası olarak bilinir.

Mehmet Asım Şengör, 1928 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Prizren kökenli bir ailenin çocuğu olarak büyüyen Asım Şengör'ün babası Celalettin Şengör, halı ticareti ile uğraşmaktaydı. Lise eğitimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne başladı ancak ticaret hayatına yönelerek eğitimini yarıda bıraktı.

Asım Şengör, Tamek Holding ve Fruko Gazoz'un yönetim kurullarında önemli görevler üstlenmiş ve Tamek Holding'in ileri yıllarda başkanlığını yapmıştır. Ayrıca Türkiye Gemi Sanayi, Türkiye Denizcilik İşletmeleri, Türkiye Petrolleri gibi kuruluşlarda da yöneticilik yapmıştır. Asım Şengör, uzun süren bir hastalığın ardından 21 Ocak 2018'de İstanbul'da vefat etmiş ve Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedilmiştir.

Kaynak: Haber Merkezi