Çay üreticilerini ve tüketicileri yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Çaykur, 2024 ürünü yaş çay alım fiyatlarına büyük bir artış yapmasının ardından kuru çay fiyatlarına da zam yaptı. Ortalama olarak çay fiyatlarına yüzde 24 oranında zam yapıldı.

Bu zam kararıyla birlikte, Çaykur'un en popüler markalarından olan Tiryaki ve Rize Turist çaylarının fiyatları da yükseldi. Örneğin, 1 kilogramlık Rize Turist çayının tavsiye edilen toptan satış fiyatı eski listede 152,81 TL iken, yeni listede 189,54 TL olarak belirlendi. Benzer şekilde, Tiryaki çayının fiyatı da 149,68 TL'den 185,66 TL'ye yükseldi.

Zamlar, sadece genel tüketim çaylarını değil, elekaltı, gurme ve hediyelik gibi özel kategorilere ayrılan çayları da kapsıyor. Bu özel çaylarda zam oranları genel çaylardan daha yüksek seviyelerde, yüzde 39 ile yüzde 68 arasında değişiklik gösteriyor.

Çaykur, bayi alışlarında yaptığı yüzde 22'lik zam oranının, sahaya yapılan satışlarda yüzde 24 olarak yansıdığını belirtti. Sektör paydaşları ise, yaş çay alım fiyatlarındaki büyük artışın kuru çay fiyatlarına ilerleyen dönemlerde de zam olarak yansıyabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ