Son günlerde gündemi meşgul eden konulardan biri, Can Atalay'ın vekilliğinin neden düşürüldüğü ve neden hakkında bir yargılama sürecinin başlatıldığıdır. Can Atalay'ın vekilliği neden düşürüldü? ve Can Atalay neden yargılanıyor? Kullanıcılar, bu konuda merak içinde, Can Atalay'ın siyasi kariyerindeki bu önemli gelişmelerin ardındaki nedenleri anlamak istiyorlar. Peki, Can Atalay ne yaptı? Bu yazıda, Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülme sebepleri ve yargılanma sürecinin detaylarına odaklanarak, merak edilen sorulara aydınlık getirmeyi amaçlayacağız. İşte detaylar...

Can Atalay'ın vekilliği neden düşürüldü?

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay, Gezi Parkı'na alışveriş merkezi yapılması girişimine karşı kurulan Taksim Dayanışması'nın avukatlığını üstlenmesiyle tanınmaktadır. Gezi Davası'nda sanık olarak yer alıp gözaltına alındığı iki davadan beraat eden Atalay, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlamasıyla yargılandığı davada, 25 Nisan 2022'de Silivri, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay, bu cezayı 28 Eylül 2023'te onayladı.

25 Ekim 2023'te Anayasa Mahkemesi, Can Atalay'ın "seçilme ve siyasi faaliyette bulunma" ile "kişi hürriyeti ve güvenliği" haklarının ihlal edildiğine karar verdi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, bu kararı Yargıtay 3. Ceza Dairesi'ne iletti. 8 Kasım 2023'te Yargıtay, Can Atalay hakkında kesinleşmiş hüküm verdiğini ve milletvekilliğinin kesin olarak düşürüldüğünü açıkladı. Yargıtay, AYM'nin kararının Anayasayı ihlal ettiğini savunarak, Can Atalay hakkında verilen hapis cezasının onaylanmasına ve AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Can Atalay neden tutuklandı?

TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un yurtdışında olması nedeniyle Başkanvekili Bekir Bozdağ'ın yönetiminde toplandı. Bozdağ, Atalay kararının okunacağını bildirdi. Toplantı öncesinde siyasi partilerin grup başkanvekilleri görüşlerini dile getirdi. Sonuç olarak, Gezi Parkı davası kapsamında tutuklu bulunan Can Atalay'ın milletvekilliği TBMM Genel Kurulu tarafından düşürüldü.

Kaynak: Haber Merkezi