Türkiye'nin hukuk camiasında önemli bir figür olan Can Atalay, sıra dışı yaşamı ve siyasi duruşuyla merak konusu olmaya devam ediyor. Peki, Can Atalay kimdir ve kaç yaşındadır? Gezi Davası'ndaki rolü ve aldığı hapis cezasıyla, Can Atalay'ın yaşamı birçok soru işaretiyle dolu ve merak uyandıran bir hikayeye sahip. İşte, bu merak edilen soruların detayları.

Can Atalay Kimdir?

1976 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Can Atalay, bankacı bir anne ile muhasebeci bir babanın tek çocuğu olarak büyüdü. Ailesi, Türkiye İşçi Partisi'nin (TİP) Amasya İl Başkanı Şerafettin Atalay'ın yeğenidir.

Eğitim Hayatı

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde yükseköğrenim gören Atalay, hukuki alandaki bilgi birikimini burada edindi.

Hukuk Kariyeri ve Aktif Siyasete Girişi

Taksim Dayanışması'nın avukatlığını üstlenen Can Atalay, Gezi Davası'nda sanık olarak yer aldı ve gözaltına alındı. Ancak, yargılandığı iki davadan beraat etti. Bu süreçte, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlamasıyla 25 Nisan 2022'de Silivri, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay tarafından cezası 28 Eylül 2023 tarihinde onaylandı.

Siyasi Kariyeri

 Can Atalay, 2023 Türkiye genel seçimlerine TİP'ten Hatay milletvekili adayı olarak katıldı ve seçildi. Ancak, Yargıtay'ın kararıyla milletvekilliği düşürüldü.

Kaynak: Haber Merkezi