Reklam
Reklam
Reklam

Büyükşehir meclisinde ortak kınama

İzmir Büyükşehir Belediye meclisinde, mecliste yer alan siyasi partilerin grup başkanvekillerinin ortak hazırladığı metin ile Çiğli Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza Koçer’e yapılan silahlı saldırı çok sert bir şekilde kınandı

Büyükşehir meclisinde ortak kınama
16 Ocak 2020 - 10:49
Reklam

KENAN YEŞİL

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı olağan meclis toplantısının ikinci birleşimi Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Ankara ziyaretinden dolayı meclise katılamazken, Çiğli Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza Koçer’e geçtiğimiz günlerde yapılan silahlı saldırı İzmir Büyükşehir Belediye meclisinde grubu bulunan siyasiler partilerin grup başkanvekillerinin ortak hazırladığı kınama metni ile en sert şekilde kınandı. Öte yandan Ocak ayı meclisinin ilk oturumunda Başkan Soyer ile AK Partili meclis üyesi Hüsnü Boztepe arasında dilek ve temenniler bölümünde yaşanan üslup tartışması gündeme geldi.

Koçer’e yapılan saldırı kınandı

Çiğli Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza Koçer’e yapılan silahlı saldırı mecliste kınandı. İzmir Büyükşehir Belediye meclisinde grubu bulunan siyasiler partilerin grup başkanvekillerinin ortak hazırladığı kınama metnini AK Parti Grup Başkanvekili okudu. Kınama metninde şu ifadelere yer verildi: “Çiğli belediyemizin çok değerli başka yardımcısı ve İzmir Büyükşehir Meclis Üyemiz Ali Rıza Koçer’e 11 Ocak akşamı arabasını park ettiği sırada kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından yapılan silahlı saldırıyı, en sert şekilde kınıyoruz. En büyük tesellimiz sayın Koçer’in herhangi bir yara almadan bu vahim saldırıdan kurtulmuş olmasıdır. Bu saldırıyı yapanların en yakın zamanda açığa çıkarılması, yakalanması ve yargılanması hepimizin ortak temennisidir. Şiddetin toplumun her alanından, özellikle siyasetten arındırılması, toplumda barışın, hoşgörünün ve huzurun hakim kılınması, toplumsal barış v güvenliğimizin yegane teminatıdır. Bu inanç ve kararlılıkla İzmir Büyükşehir Belediye meclisinde grubu bulunan siyasiler partiler adına sayın Ali Rıza Koçer’e yapılan bu saldırıyı en sert biçimde kınıyor, sayın Koçer’e ailesine ve Çiğli Belediyesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”


Üslup tartışması

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, geçen meclis oturumunda AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer arasında yaşanan tartışmaya değindi. Hızal, “Pazartesi yapılan birleşimde istenmeyen bazı hadiseler yaşandı. Çünkü Sayın Soyer meclis üyesi arkadaşlarımıza şöyle bir ifade kullandı; ‘öneriniz ya da dileğiniz nedir.’ Burada ‘öneriniz dileğiniz nedir’den ziyade gündem dışı konuların konuşulması ki doğru yöntem budur. Bundan sonraki süreçte de arkadaşlarımıza özellikle toplantının bu kısmında ‘dileğiniz nedir temenniniz nedir’ gibi cümlenin sonuna bu gibi ifadelerin konulmamasını, zorlama şeklinde bir tarz benimsenmemesinin çok daha doğru olacağını düşünüyorum” dedi. Özgür Hızal’a cevap veren Başkanvekili Özuslu, “Belki bundan sonraki süreçte burada bulunan 4 siyasi partinin temsilcileri bir araya gelerek başkanımızla ve hukukçu arkadaşlarımızla da bir araya gelerek meclis yönetiminin yönetmeliklere birebir uygun olarak yönetilmesi, usul ve kuralların doğru bir şekilde uygulanması konusunda hep beraber bir konsensüs yaratabiliriz. İzmir’in diğer tüm meclislerden farklı oluğunu, Türkiye’deki diğer belediye meclislerine örnek teşkil edecek bir yönetim biçimini de getirebiliriz. O açıdan bunu yapmalıyız. Çok haklısınız. Ancak sayın başkanımız, herkesin sözünü

söyleyip, derdini anlatabildiği, eleştiri yapabildiği bir meclisi yaşatıyor. Kendisine bu açıdan teşekkür ediyorum. Ben de o demokratik tavrı sürdürüyorum. Dikkat ediyoruz” şeklinde konuştu.

WhatsApp gurubu önerisi

Daha sonra söz alan AK Partili Hüsnü Boztepe "Mecliste nasıl konuşulacağını en iyi bilenlerden biriyim. Meclise 100 madde geldi, grubumuz hepsi hakkında konuşur. Grubumuz 200 kere söz alır. Böyle bir şey yapmayacağız tabii ki diama meclis üyeleri konular hakkında söz alıyor. Kimseyi yargılamak gibi bir niyetim olmaz. Kimsenin de beni yargılamak gibi niyeti olmamalı. Biz belediye başkanımıza, meclis başkanımıza bir şey söylemezsek meclis üyesi olmamızın anlamı olmaz. WhatsApp gurubu kuralım, kabul edenler etmeyenler diyelim! Belediye başkanımız, ‘3 yıl sonra denize gireceğiz’ diyorsa, ‘3 yıl ne zaman başlıyor?’ diye sormak benim hakkım değil mi? Üslup konusunda konuşmak istiyorum. Ben bazen espriyle renk katıyorum. Yoksa yüzlerimizi asarız. Öyle bir niyetim asla olmadı” diye konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanvekili Özuslu da, “Burada 9 aylık sürece baktığımızda Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in hoşgörülü demokratik son derece uzlaşmacı bir meclis yönettiği konusunda kimsenin şüphesi olduğunu sanmıyorum. Samimiyetinden de kimsenin şüphesi olmadığını biliyorum ve bilmek de istiyorum. Burada 4 farklı siyasi parti olarak konuları tartışıyoruz. Hepimizin hakkı var sınırları da var. Ancak Sayın Soyer’in meclisimizi yönetmeye başladığı günden bu yana olan tutanaklara bakın, elinizi vicdanınıza koyun öyle karar verin” dedi. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test