Büyükşehir meclisinde metro tartışması

İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısına, Buca Metrosu için izin tartışmaları damga vurdu. Toplantıda söz alan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “Buca Metrosu’na merkezi hükümet hiçbir şekilde olumlu bakmamıştır. Merkezi hükümet Buca halkının bu metroya kavuşmasını istemiyor” dedi

Büyükşehir meclisinde metro tartışması

İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısına, Buca Metrosu için izin tartışmaları damga vurdu. Toplantıda söz alan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “Buca Metrosu’na merkezi hükümet hiçbir şekilde olumlu bakmamıştır. Merkezi hükümet Buca halkının bu metroya kavuşmasını istemiyor” dedi

Büyükşehir meclisinde metro tartışması
11 Temmuz 2019 - 10:12

SERCAN ÖZİPEKÇİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin temmuz ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu Başkan Tunç Soyer’in yokluğunda Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşti. Toplantıya, Buca Metrosu’nun izin süreci ile ilgili tartışmalar damga vurdu. Gündem maddeleri oylanırken Buca Metrosu için sunum yapılırken, 18 aydır Ankara’da onay beklediği öne sürülen proje için Raylı Sistem Daire Başkanı Mehmet Ergenekon detaylı bilgiler verdi. Ergenekon 2010’dan beri devam eden süreçte bakanlıklar arasındaki yazışmaları meclise sunarken, proje için sadece bir imza beklediklerini dile getirdi.


Hızal’dan imza açıklaması

Konuyla ilgili konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, Buca metro hattının uzunca bir süredir beklendiğinin söylendiğini, gecikmelerin olduğu iddia edildiğini belirterek, “Bürokrat arkadaşımız, ekstra bazı bilgilerin eksikliği diyor. Bu husus ÇED raporudur. Bunun ne manaya geldiğini hangi süreçlerden geçtiğini hepimiz biliyoruzdur. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin tahsisi konusunda başvuru bekleniyor olması söz konusu. Doğru yere doğru yazının yazılıp yazılmadığı bile bilinmiyor. Orası üniversiteye ait olmayan bir depolama alanı. Bir imza bekleniyor. Umarım o imzayı doğru yerden bekliyorlardır ve doğru yere talepleri olmuştur” dedi. 


“10 yıl daha beklenmesin”

Buca Belediye Başkanı CHP’li Erhan Kılıç ise yaptığı konuşmada, “Burada yaklaşık 10 yıllık bir süreçten bahsediliyor. 2010 yılından itibaren başlayan bir süreç. Bu süreç boyunca Buca Metrosu’na merkezi hükümet hiçbir şekilde olumlu bakmamıştır. Merkezi hükümet Buca halkının bu metroya kavuşmasını istemiyor. Dokuz Eylül Üniversitesi istenen arsanın üniversiteye ait olmadığın söylemedi. Tahsisli bir arsa. İyi incelesinler. Üniversite istese bunu Büyükşehir’e verebilirdi. Taraflar iyi niyetli olmuş olsaydı bu olurdu. Ciddi bir irade olsaydı bununla ilgili bir problem çıkacağını düşünmüyorum. Büyükşehir gereğini yapardı. Bu saatten sonra Buca halkının bekleyebileceği bir süre kalmadı. Buca nüfusu resmi olarak 500 bin. Fiiliyata 800 binlere yaklaşan bir nüfusu var Buca’nın. Bu projenin onaylanmaması, üretilecek sebepler Buca halkına cevap niteliğinde değildir. Büyükşehir’in elinden gelen her şeyi yaptığını görüyoruz. Buca halkı AK Parti Grubundan somut bir cevap bekliyor. ÇED raporları, dolar kurundaki artış, iniş bunların hepsi kısa sürede yazılacak yazışmalar olup, bundan sonra herhangi bir saik gözetilmeden Bucalıların daha konforlu bir yaşama kavuşmaları için birlikte çözülmesi gereken bir meseledir. AK Parti Grubuna büyük iş düşüyor. AK Parti grubunun iyi niyetle el atacağını ve bu sorunun çözüme kavuşacağını düşünüyorum. Bir 10 yıl daha geçmesin” ifadelerini kullandı. 

“ÇED tamam, proje eksiksiz”


İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe Buca Metrosu hakkında net ve detaylı bilgiler verdi. Gökçe, “Projemizin ÇED’i Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nden onay alındığı tarihten önce alınmıştır. Mevzuat gereği ÇED’i olmayan bir metro projesi değerlendirmeye alınmaz. Bu projenin ÇED’i 27 Aralık 2017 tarihinden önce alınmıştır. Cumhurbaşkanlığı Bütçe ve Strateji Başkanlığı fizibilitesi alınmış projenin ÇED’ini tekrar gönderin dediği için tekrar gönderilmiştir. İkincisi 2010 ile 2015 arasındaki geçen süre proje yapım süresi değildir. 2010’da bir yasa değişikliği oluyor. Sebep Ankara’da yarım kalan metrodur. Yarım kalan metroların Ulaştırma Bakanlığı’na bildirilmesiydi. Bunlar bildirilirse bakanlık 3 büyük kentte metro yapmak istiyordu. Büyükşehir belediyesi o tarihte bizim elimizde metro yapılmaya müsait alanlar bunlardır diye belirtiliyor, bunlarla ilgili de bir süre yanıt alamadı. Bu süre içinde İstanbul’da Ankara’da metro yapımları başlıyor. Bunun üzerine 2 yıl sonra soruluyor yine yanıt alamıyoruz. Halkapınar metronun, Narlıdere metrosunun yatırım programına alınabileceği ve Buca Metrosunun girebileceği yazısı geldi bakanlıktan. Bir süre de onun için beklendi. 2015 yılında da projelerle ilgili bakanlık herhangi bir yatırım programına alınmadığı için Büyükşehir Belediyesi bunları sonuçlandırsın kararı alınıyor. O karar doğrultusunda Narlıdere Metrosu projesi bitiriliyor. Yapım ihalesi kredisi bulunuyor ve yapım ihalesi alınıyor ve metro yapılıyor. Aynı süreç aynı zamanda Buca için de başlıyor. Aralarında 6-8 aylık bir süre var. Mevzuatımız gereği Ulaştırma Bakanlığı onay veren uzman bakanlıktır. Uluslararası kredi almayacaksınız, kendi öz kaynaklarınızla yapacaksınız tamam ama finansman ihtiyacınız var ise yatırım programına girilmesi zorunludur. Ülkemizin yatırım programına girmesi demek devlet garantisi değildir. Bizim projelerimizin hiçbirinde devlet garantisi yoktur. Kredilerimizde hazine garantisi istememekteyiz. Bizim istediğimiz yatırım programına girmesi talebidir. Bu talep Buca ve Narlıdere için ayrı ayrı iletilmiştir. Aradaki fark 6 aydır, sebebi yeni bir rejime geçildiği sistem değişikliği olduğu için artık Kalkınma Bakanlığı kalmamıştır. Kalkınma Bakanlığı bulunamadığı için 3 ay hangi bakanlığın bakacağını öğrenmek durumunda kaldık. Öğrenir öğrenmez dönemin strateji başkanlığına dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından yazı gönderilmiştir. Arkasından 2019 yılı başında fizibilitede bazı eksiklikler olduğu belirtilerek ÇED raporuyla ilave bilgiler istenmiştir. Biz de bunları yeni dönem Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in imzasıyla ilettik. Proje olduğunda döviz kuru 3 lira iken onaylanması için gittiği tekrar tarihte 5,60’tı. Ondan kaynaklı güncelleme istenmiştir. Husus giderilmeyecek eksiklikler içermemektedir. Projelerin tümü eksiksiz tamamlanmıştır” dedi.


Bayramda ulaşım 1 kuruş

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, 30 ilçede görev yapan toplam bin 294 muhtarın, toplu taşıma araçlarından 1 kuruş ödeyerek yararlanmasını sağlayan önergeyi kabul etti. Belediye, muhtarlar için kimlik kartı çıkaracak. Muhtarlar, mesai gün ve saatleriyle sınırlı olmak üzere görev süresi sonuna kadar, indirimli ulaşımdan faydalanacak. Ayrıca, Kurban Bayramı tatili süresince, vatandaşların toplu taşıma araçlarından indirimli olarak faydalanmasını sağlayan önerge de, meclisten geçti. Önergeye göre, bayram tatilinde toplu taşıma araçlarının tamamen ücretsiz olması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, karar alınmaması halinde, yolcular 1 kuruş (0,01 TL) karşılığında, araçları kullanabilecek.


YORUMLAR

  • 0 Yorum