Reklam

'Büyük eksiklik'

İzmir Esnaf Meclisi ve İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin’i konuk eden AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, 320 bin esnafın faaliyet gösterdiği kentte, belediye bünyesinde Esnaf Daire Başkanlığı’nın olmamasını ‘büyük eksiklik’ olarak niteledi

'Büyük eksiklik'
21 Ocak 2021 - 14:01
Reklam

AK Parti Grubu’nun hem Büyükşehir Meclisi’nde hem de Ankara’da sokak esnafına gereken desteği vereceğini aktaran Sürekli, “Taleplerinizi Cumhurbaşkanımıza da ileteceğim. Ayrıca Büyükşehir Meclisi Grup Başkanvekilimiz Özgür Hızal ile İzmir Milletvekilimiz Atilla Kaya sizlerin sesi olacak” dedi.

Bayraklı’da AK Parti il Binası’nda düzenlenen ziyarette İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin, sokak satıcılarının yaşadıkları sorunları içeren dosyayı İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’ye verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben hazırlanan mektubu da Sürekli’ye teslim eden Laçin, “200 bin seyyar esnafı temsil eden ve 10 bin üyeye sahip İzmir Seyyar Esnaflar Meclisi olarak hem merkezi yönetimi hem de yerel yönetimlere yönelik sorunlarımızın çözümü için Cumhurbaşkanımızın da desteğini istiyoruz. Gerek İzmir Büyükşehir Belediyesi yöneticileri gerekse TBMM’deki tüm partiler ve Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte Türkiye’nin 100 yıllık bu soruna çözüm bulacağı konusunda 6 milyon seyyar esnaf adına umutluyuz. Bize gösterilen ilgilerden dolayı da çok mutluyuz” dedi.

HEDEF 200 BİN ÜYE

Geçtiğimiz haftalarda sokak satıcılarına yönelik faaliyet gösteren 6 kooperatif ve 5 derneğin tek bir  altında birleştirdiklerini belirten Evren Laçin, 10 bin olan üye sayısının da seyyar satıcıların katılımıyla 200 bini bulacağına dikkat çekti. Kentte sabit ve seyyar olmak üzere 320 bin esnaf bulunmasına karşın Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Esnaf Daire Başkanlığı’nın olmadığını vurgulayan Başkan Evren Laçin, “Bizler belediye ve zabıtayla sorun yaşamak istemiyoruz. Belediyeler bize dükkanların uzağında yer göstersin; biz de vergimizi, işgaliye paramızı ödeyerek sosyal güvenceye kavuşalım. Tek tip araçlarımızla da hem daha estetik bir görünüm kazanırız hem de hijyen ve güvenlik açısından daha kolay denetlenebiliriz” ifadelerini kullandı.

DAİRE BAŞKANLIĞINA TAM DESTEK

AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli de, böylesine bir güç haline gelen sokak satıcıları için mutlaka belediyeler bünyesinde bir daire başkanlığı kurulması gerektiğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin MHP’li Grup Başkanvekili Selahattin Şahin’in bu yönde Meclis’e sunduğu önergeyi AK Parti grubunun da desteklediğini vurgulayan Sürekli, “AK Parti Grup Başkanvekilimiz Özgür Hızal’a getirdiniz dosyayı ileteceğim ve bu konuların Meclis gündeminde tutulmasını sağlayacağız. MHP’nin büyükşehir belediyesi meclisine verdiği ‘daire başkanlığı’ kurulmasına yönelik önergeyi biz de sonuna kadar destekliyoruz. AK Parti İzmir Milletvekilimiz Atilla Kaya ile de sizleri görüştürüp taleplerinizi kendisine iletebileceksiniz” dedi.  
“MEKTUBU CUMHURBAŞKANIMIZA İLETECEĞİM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önümüzdeki süreçte İl Kongresi için İzmir’e gelmesinin planlandığını sözlerine ekleyen Sürekli, “Sayın Cumhurbaşkanımıza bana verdiğiniz mektubu ileteceğim. Ayrıca İzmir’de de sizlerin taleplerini sözlü olarak aktaracağım. Programı uygun olması halinde sizleri de kabul edebilir. Ayrıca Ankara’da Meclis’teki Grup Başkanvekillerimiz de görüşerek neler yapılabileceğini ele alırsınız” diye konuştu.     

RAPORDAKİ 11 İSTEK

1-      İl ve ilçelerdeki esnaf odaları, kanunlarımızda da yer aldığı gibi hem sabit esnafları hem de seyyar esnafın sorunlarını dikkate alıp onları temsil etmeli.

2-      Tüm illerimizde, ilçelerimizde esnaf dernekleri envanteri çıkarılarak esnafların odalar üzerinden dile getiremedikleri sorunlar, Ankara’da oluşturulacak bir federasyon veya konfederasyon üzerinden çözüme kavuşturulmalı.

3-      Esnaf odalarına kayıtlı olmayan pazarcı esnafları, ikinci el eşya satıcıları, midyeciler, simitçiler, ev işlerine giden güvencesiz temizlik işçileri, ayakkabı boyacıları gibi 200 bine yakın güvencesiz sokak çalışanı güvenceli hale getirilmeli.

4-      Tüm belediyeler belli bir oranda ilçelerinde seyyarlara yer vermeli.

5-      Belediyelerin ve yerel yönetimlerin, seyyarların çalışmaları için tıpkı simitçilere yaptığı gibi tek tip araçlar temin etmeli.

6-      Kayıt altına alınarak hem sosyal güvence sistemine dahil edilmek hem de belediye ekipleri ile sorunsuz çalışmalı.

7-      Halkımızın güvenle alışveriş yapması için kendi otokontrol sistemimiz yanında belediyeler tarafından da hijyen koşullarımız denetlenmeli.

8-      Bütün belediyelerde Esnaf Masası kurulmalı. Burada iki temsilcilik olmalı. Bunlardan biri sabit esnafı diğeri de seyyar esnafları temsil etmeli.

9- 2019-2020 yılı içinde kesilen tüm cezalar affedilmeli, vergi borçları silinmeli, seyyar esnafa mali destek programı uygulanmalıdır.

10- AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Meclis Grubu’na davet edilerek yaşadığımız sorunları meclis üyelerimize doğrudan aktaralım.

11- MHP’nin Grupbaşkanveli Selahattin Şahin’in Büyükşehir Meclisi’ne verdiği ‘Esnaf ve Sanatkarlar Daire Başkanlığı kurulsun’ konulu önergesine tam destek verilmeli; konu gündemde tutulmalı.  HABER MERKEZİ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test