Reklam
Reklam

"Bütün yollar İzmir'e çıkıyor"

3. Ege Ekonomik Forum’un konuğu olan AK Parti Milletvekili Binali Yıldırım, İzmir-İstanbul ve Çandarlı Otoyolları’nun bittiğini, Çanakkale Köprüsü’nün de 2 sene sonra biteceğini belirterek, “Avrupa İzmir’e daha da yakınlaşıyor. Yani bütün yollar İzmir’e çıkıyor. Geriye İzmir’in boyozunu yapmak kalıyor” dedi

"Bütün yollar İzmir'e çıkıyor"
14 Kasım 2019 - 13:34
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Küresel Gelişmeler Işığında Bölgesel Vizyon’ yaratmak amacıyla İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Ticaret Borsası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ve İESOB katkılarıyla 3’üncü kez düzenlenen Ege Ekonomik Forum’un ikinci günün açılışını AK Parti İzmir Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Geçmiş Dönem Başkanı Binali Yıldırım yaptı.

“E-ticaret 5 trilyon dolar olacak”

Forum’un açılış konuşmasını gerçekleştiren AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, teknolojide yaşanan dönüşüme vurgu yaptı.  ‘Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir’ diyen Yıldırım, “Ülkemizde de akıl bilim teknoloji geleceğe yön veriyor, ekonomimize hayatımıza yön veriyor. 15-20 yıl öncesine kadar bilim kurgu filmlerine konu olabilecek yapay zeka, 3 boyutlu yazıcılar, blok zinciri gibi devrimlerin bugün gerçeğini yaşıyoruz. Teknolojik gelişmeler ekonomik hayatımızda olduğu gibi kültür hayatımızda da önemli değişimler getiriyor. Bilgisayar yazılımlarına dayalı teknolojik bir ağ gibi hayatımızın her alanına sirayet ediyor. Bir dijital dönüşümle karşı karşıyayız. Ürün de hizmet de müşteriden bir tık mesafede artık. Örneğin bir satıcı firma Türkiye de olabiliyor, ürün Vietnam da üretilebiliyor, satın alanlar dünyanın her tarafında olabiliyor. E-ticaret sisteminden giriş yaparak bütün bu ürün ve sistemlere erişme şansına sahip oluyor. Bir sorun ortaya çıkıyor. Dijital dönüşümün hukukunun küresel anlamda henüz oluşturulamaması. Bu konu yakında ülkelerin en önemli sorunu haline gelebilir. Ülkeler tek başına düzenleme yapıyorlar. Bu düzenleme bir koordinasyon içinde yapılmadığı için yeni koruma duvarlarını oluşturma riskiyle karşı karşıya kalabiliriz. 2019’da e-ticaret 3,5 trilyon doları bulmuş, önümüzdeki dönemde bu rakamın 5 trilyon doların üzerine çıkacağı ön görülüyor” dedi.

“Genç beyinleri değerlendirmeliyiz”

Teknolojik dönüşümün seyircisi değil, kurucusu olmak mecburiyetinde olduklarını söyleyen Yıldırım, “2018 yılında e-spora konu olan oyunlardan yaptığınız ihracat 1 milyar 50 milyon dolar. 5 sene öncesine yazılımlara ürün müdür değil midir tartışmaları yapılıyordu. Hayali ihracat gibi görülüyordu. Şu an genç beyinler 1 milyar 50 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bilişim firmaları birbiriyle rekabeti bırakıp, altyapı konusunda birbirleriyle çalışmalarında fayda var” diye konuştu. Silikon Vadisi’ne yaptığı ziyarette, Egeli ve İzmirli gençlerin çalıştığını gördüğünü ifade eden Yıldırım, “Neden bizim genç beyinlerimiz orada bu maharetlerini ortaya koymasınlar başka ülkelere gitmek mecburiyetinde kalsınlar. Bu beyinleri mutlaka burada ülkemizin yarınları için mutlaka değerlendirmemiz gerekiyor. Şirketlerin vermesi gereken karar değişimi yakalamaktır. Değişimi yakalamak işinizde daha fazlasını kat kat elde etme şansını getiriyor. Değimimi yapamazsanız yok olur giderseniz. Akıl terine çok daha fazla yatırım yapmamız azım. Akıl terini katma değere dönüştüren gençlere fırsat vermemiz lazım” ifadelerini kullandı.

“Her yol İzmir’e çıkıyor”

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün (İYTE) teknoparktan öte bir şey olduğunu belirten Yıldırım, “STK’ların biraz daha fazla buraya yatırım yapmalarını istiyoruz. Burası İzmir’in geleceği olabilir kaynak orada, beyin orada, her şey orada. İZTO’nun İzQ projesi de iyi bir şey. İşbirliği yaparak güzel sonuçları İzmir’e kazandıracaktır. İzmir’in merkez olduğu 10 ilden oluşan bu bölgenin Türkiye’nin ihracatı, imalatı, kalkınmasının geçmişte olduğu gibi gelecekte de lokomotif rol oynaması hepimizin arzusudur. Bunun için altyapımız da hazırdır. Artık İstanbul’la, İzmir komşu kapısı oldu. Buradan çıkıyoruz 2,5 saat içinde evdeyiz. Afyon’a, Manisa’ya gelecek hızlı tren çalışmaları devam ediyor. Aydın’a gelecek otoyolun Denizli’ye, Antalya’ya kadar uzaması projelerden bir tanesi. Sessiz sedasız Çandarlı’ya buradan gidecek otoyol bitti. Birçok İzmirlinin belki haberi yok. 2 sene sonrada Çanakkale köprüsü bitiyor. Avrupa İzmir’e daha da yakınlaşıyor. Yani bütün yollar İzmir’e çıkıyor. Geriye İzmir’in boyozunu yapmak kalıyor. Her şey var” dedi.


Yıldırım’dan ‘kaynak’ talebi

EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam ise yaptığı konuşmada, Binali Yıldırım’a ithafen yaptığı konuşmada, “Bölge illeri, İzmir’in önderliğinde bölgesel kalkınma için işbirliğine hazırıdır başkanım. Her ilin ortak talepleri vardır. Hızlı trenin, İzmir-Ankara treninin diğer illerle bağlantısı noktasında sizin desteğinizi bekliyorum. Kemeraltı ile ilgili özel çalışma yapılıyor. Sizin restorasyon için ayırdığınız bir kaynak var. Limandan başlayarak, Kale’ye gidecek çalışmaların bir kısmı yapıldı. Bu çalışma İzmir için, Ege için çok önemlidir. Bu ayrılan kaynağın kullanılması için ilgi ve desteğinizi rica ediyorum” şeklinde konuştu. EBSO Başkanı Ender Yorgancılar ise,Türkiye’ye gelen yabancı yatırımcıların, arsa ve binalara yatırım yapmak istemediklerini belirterek, kurumlar vergisi yasası ile ilgili düzenleme yapılması konusunda Binali Yıldırım’dan destek istedi. HABER MERKEZİ

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam