Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, bugün gerçekleştirdiği enflasyon sunumunda yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 38’e yükselttiklerini açıkladı. Bu değişiklik, temmuzda zam bekleyen emeklilerin de hesaplarını yeniden gözden geçirmelerine neden oldu. Eğer beklentiler gerçekleşirse, emekli ve memur maaşlarındaki yeni zam oranları merak konusu oldu. Milyonlarca emekli, temmuz ayında yapılacak 6 aylık zam oranını beklerken, Merkez Bankası’nın enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 36’dan yüzde 38’e yükseltildiği belirtildi. Karahan, mayıs ayı enflasyonu hakkında, “Enflasyonda zirveyi Mayıs ayında göreceğiz, bu çok net. Enflasyonda zirvenin yüzde 75-76 civarında olacağını öngörüyoruz” dedi.

1609744777057 Emekli

EMEKLİ NE KADAR ZAM ALACAK?

Nisan ayı enflasyonu sonrası SSK ve Bağ-Kur emekli zammı 4 aylık rakamı yüzde 18,72 olarak kesinleşti ve memur ile memur emeklileri için 4 aylık enflasyon farkı yüzde 3,23 oldu. Toplu sözleşme ve enflasyon farkı dahil memur zammı ise yüzde 13,56’ya yükseldi. Geriye yalnızca iki veri kaldı.

Emeklilerin Bayram Ikramiyesi Ne Zaman Hesaplara Yatacak 2024 Emeklilerin Bayram Ikramiyesi

EKONOMİSTTEN FLAŞ AÇIKLAMA

Ekonomist Muhammet Bayram, konu hakkında önemli değerlendirmelerde bulunarak, “Fiyatların doğal artışı artık halk ve satıcılar nezdinde normal karşılanmakta. Eğer bu beklentiyi kırabilirsek ve enflasyon beklentileri çıpalanırsa, bundan sonra enflasyonla mücadelede daha etkin adımlar atılabilir. Mayıs ve haziran ayında enflasyon oranları gelecek. Burada yüzde 3’er enflasyon gelirse ilk altı aylık enflasyon farkı yüzde 25 olarak ortaya çıkacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri enflasyon farkıyla zam alacaklar. Geçtiğimiz dönemlerde olduğu gibi kısmi bir refah payı artışı beklentisi içerisindeyiz,” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi