İzmir'in ulaşım ağına önemli bir katkı sağlayacak olan Buca Metrosu'nda çalışmalar hızla ilerliyor. Dokuz Eylül Üniversitesi İstasyonu'nun yapımı nedeniyle Doğuş Caddesi üzerinde bulunan ağaçlar koruma altına alınıyor. Özel yöntemlerle yerlerinden alınacak olan ağaçlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait fidanlıklarda bakım görecek. Sökülen ağaçların bir kısmı şehirdeki yeşil alanlara, bir kısmı ise inşaat tamamlandığında eski yerlerine dikilecek.

Buca Metrosu, Üçyol-Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü-Çamlıkule arasında 13,5 kilometrelik bir hatta hizmet verecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kendi kaynaklarıyla yapımını sürdürdüğü metro hattında 4 tünel açma makinesi (TBM) ile kazılar hızla devam ediyor. Tünel kazılarının başlayabilmesi ve istasyonların inşa edilebilmesi için şantiye alanındaki ağaçlar koruma altına alınıyor.

BUCA METROSU DURAKLARI

Buca Metrosu'nun Üçyol, Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar Meydanı, Hasanağa Bahçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule istasyonları bulunacak. Bu hat, Fahrettin Altay-Bornova arasında çalışan mevcut metro hattı ile Üçyol İstasyonu'nda, İZBAN hattı ile Şirinyer'de entegre olacak. Ayrıca, Buca Metrosu'nda tren setleri sürücüsüz olarak hizmet verecek. Hat tamamlandığında günlük 400 bin yolcu kapasitesi hedefleniyor ve toplam maliyetin 765 milyon Euro olması planlanıyor.

Muhabir: Doğukan Fikri Fidan